10 najciekawszych polskich piw z dodatkiem roślin

Mówi się, że do tanka można wrzucić wszystko a kreatywnego piwowara ogranicza jedynie wyobraźnia. Trudno się z tym nie zgodzić! Świat kraftu raz po raz zaskakuje oryginalnymi dodatkami, a co jakiś czas udaje mu się wręcz zaszokować. Wiele ciekawych piwnych receptur kręci się wokół dodatków roślinnych i to właśnie na nich skupimy uwagę w tym tekście.

Poznajcie 10 najciekawszych piw z dodatkiem roślin!

1. Końska Dawka (Wheat Wasabi Saison) – Browar Piwoteka

Końska Dawka - Browar Piwoteka - Saison z chrzanem
Końska Dawka – Browar Piwoteka – Saison z chrzanem

Łódzka Piwoteka lubi zaskoczyć. Wie o tym ten, kto natrafił na słynne wśród piwnych fetyszystów Ucho od Śledzia (Foreign Extra Stout z dodatkiem popularnej rybki) czy Fabrykanckie Świnie (Grodziskie na… boczku). Kierunek dosyć czytelny – popularna narodowa kuchnia, dlatego Końska Dawka wydaje się naturalnym rozwinięciem serii. Saison w dodatkiem świeżo tartego chrzanu szybko zyskał wiernych fanów, którzy zachwycili się intensywnością dodatku i całkiem sporą pijalnością. Sukces piwa sprawił, że łodzianie postanowili tradycję nieco unowocześnić, żeniąc ją z japońskim odpowiednikiem chrzanu – wasabi. Końska Dawka AD 2020 jest jeszcze bardziej dzika, i jeszcze mocniej szczypie w nozdrza. Dla wielbicieli chrzanu jest to pozycja obowiązkowa. Dla reszty będzie fajnym eksperymentem, teleportującym degustatorów przed wielkanocny stół, na którym królują tradycyjne mięsiwa udekorowane kleksem ze świeżo tartego chrzanu. Mniam!

Inne piwa dodatkiem wasabi: Mr Miyagi Wasabi Stout – BrewDog; Wasabi Saison – De Molen; Rosabi – Dogfish Head Brewery.

2. Gąska Beerbinka (Gose with Pickled Cucumbers) – Browar Piwowarownia

Gąska Beerbinka - Piwoteka - Gose z ogórkiem kiszonym
Gąska Beerbinka – Piwoteka – Gose z ogórkiem kiszonym

Innym popularnym dodatkiem zakąszającym, który często pojawia się na domowym stole jest ogórek. I tu mamy całkiem spore pole do popisu, bo odmian oraz form podania ogórka jest wiele. Krakowski Browar Piwowarownia podszedł do tematu ambitnie, wykorzystując jako piwny dodatek ogórka kiszonego. A właściwie całe jego kilogramy, które stały się podstawą uwarzonego w 2017 roku gose. Gąska Beerbinka zadebiutowała na Silesia Beer Festiwalu i – jak nietrudno się domyślić – stała się sporą ciekawostką. Wielu beer geeków potraktowało piwo z ogórkami jako wyzwanie, próbując jego niewielką ilość i oznaczając tę ciekawostkę na piwnych portalach jako ‘zaliczoną’. Czy skład Gąski Beerbinki był aż tak szokujący? Biorąc pod uwagę charakterystykę stylu – niekoniecznie, ponieważ ogórki kiszone całkiem naturalnie podkreśliły obecną w gose kwaśność oraz słoność.

Inne piwa z dodatkiem ogórków: Sezon Ogórkowy – Piwne Podziemie; Cucumber Lager – Cigar City; I’m A Kombo Cucumber Witbier – Mikkeller.

3. Blada Marija (Tomato Sour) – Browar Piwowarownia

Blada Marija - Piwowarownia - Sour z pomidorami
Blada Marija – Piwowarownia – Sour z pomidorami

Pozostając na „targu warzywnym”, nie sposób nie wspomnieć o innym wypuście ekipy z Piwowarowni, tym razem, z dodatkiem pomidorów. Blada Marija to Sour uwarzony z tomatami, czarnym pieprzem i papryczkami jalepeno. Czy skład, który mógłby być idealną bazą pod śródziemnomorskie danie nadaje się również na piwo? Jak najbardziej! Piwne rzemiosło to przede wszystkim oryginalne receptury i olbrzymia kreatywność, która w wielu podobnych przypadkach dowodzi, że w tym szaleństwie jest metoda. Mocno

pomidorowa, kwaśna i orzeźwiająca Blada Marija szybko doczekała się kolejnej warki, zyskując fanów nie tylko wśród miłośników pomidorówki.

4. Zacny Schwarzman (Black Imperial Tomato Gose) – Browar Piwoteka

Zacny Schwarzman / Browar Piwoteka
Zacny Schwarzman – Browar Piwoteka – Gose z pomidorami

Skoro jesteśmy przy pomidorach, warto wspomnieć o ostatniej jak dotąd premierze, wspomnianej już w tym tekście Piwoteki. Zacny Schwarzman to doładowane pomidorami gose, które dodatkowo zostało przyprawione solą himalajską oraz bazylią. Schwarzman jest specjalną edycją Zacnego Zalcmana, który skrywał z kolei dodatek kolendry.

O kolendrze jednak nieco później.

Inne piwa z dodatkiem pomidorów: Tomato Gose – Salden’s Brewery; Tomato Gose – Nbeer.

5. Forest (IPA) – Browar Nepomucen

10 piw z dodatkiem roślin - Forest / Nepomucen
Forest – Nepomucen – IPA ze świetkiem

Akcenty leśne wyczuwane są w wielu piwnych stylach, dlatego dodatek drzew iglastych wydaje się w browarnictwie całkowicie naturalny. Jednym z najlepszych przykładów takiego podejścia jest seria piw leśnych Browaru Nepomucen, której symbolem stało się piwo Forest. IPA z dodatkiem gałązek świerku, sosny i jodły eksploduje leśnym aromatem, a to, co Forest obiecuje w nosie, dostajemy również w smaku. Nic dziwnego, że ekipa ze Szkaradowa postanowiła swój leśny koncept rozwijać, proponując kolejne pachnące lasem wypusty.

Inne piwa z dodatkiem leśnych roślin: LoveLAS, Don’t Sleep In The Forest – Browar Nepomucen; Dark Forest – Browar Nepomucen/Browar Widawa; Into the Pines Forest – Sailors Grave Brewing.

6. Orkiszowe z czosnkiem – Browar Kormoran

Orkiszowe z Czosnkiem / Browar Kormoran
Orkiszowe z czosnkiem – Browar Kormoran

Kiedy myślimy o niezwykle wyrazistym i aromatycznym warzywie, które jest zarazem jedną z najpopularniejszych przypraw świata, przed oczami od razu pojawia się… czosnek! W kuchni składnik ten zawsze wydaje się pewniakiem, a jak jest w browarnictwie? Tu popularność czosnku nie jest aż tak duża, ale kilku odważnych piwowarów z niego skorzystało. Olsztyński Browar Kormoran ma w swoim piwnym portfolio sporo piw z dodatkami, dlaczego więc mieliby nie wrzucić do tanku czosnku? Orkiszowe z czosnkiem to ukłon w stronę tych, co lubią w piwie nieco pikanterii, ale w wydaniu bardziej tradycyjnym, staropolskim.

Inne piwa z dodatkiem czosnku: Walenty Kania – Browar Piwowarownia; Ķi – Malduguns; Black Garlic – Cervezas 69.

7. Yam Yam Ramen (IPA) – Deer Bear

10 piw z dodatkiem roślin - YamYam Ramen - Deer Bear
YamYam Ramen – Deer Bear – Ramen IPA

Fascynacja dalekowschodnią kuchnią oraz wybuch popularności tradycyjnej japońskiej zupy przyczyniły się do powstania pierwszego polskiego Ramen IPA. Ramen, to w tym przypadku tylko skrót myślowy, który ma nawiązywać do typowych dla azjatyckiej kuchni przypraw. A tych w piwie ekipy z Torunia jest co niemiara! Rzućmy okiem na skład – wodorosty Kombu, trawa cytrynowa, kolendra, imbir… Azja pełną gębą! I choć powyższe dodatki występowały już wcześniej pojedynczo w innych piwach, że wspomnę o popularnym Cymbopogonie Artezana czy Hula Hop z Ale Browaru, to w takim połączeniu i z taką intensywnością wielu piwoszy zapamiętało je właśnie z Yam Yam Ramen od jelenio-miśków.

Inne piwa z dodatkiem orientalnych przypraw: Dżonka Tomka – Browar Piwoteka; Thai – AleSmith Speedway Stout; Bomb! – Prairie Christmas.

8. Czyli Czorne (Wędzony Chili Stout) – Piekarnia Piwa

10 piw z dodatkiem roślin - Czyli Czorne / Piekarnia Piwa
Czyli Czorne – Piekarnia Piwa – Wędzony chili stout

Powyższe zestawienie nie byłoby pełne, gdyby zabrakło w nim piwa „na ostro”. Nie będzie chyba przesady w stwierdzeniu, że piwa z dodatkiem ostrych papryczek to jeden z trendów ostatnich lat. Chili, Chipotle, Piri-piri, Habanero, Jalepeno a nawet Carolina Reapers – chyba każda popularna odmiana papryczek znalazła się już w tanku. Najlepiej sprawdzają się one w piwach ciemnych i to właśnie tam najczęściej ukrywa się mierzoną w skali Scoville’a ostrość. Pierwsze ‘doprawione’ piwo nad Wisłą zostało uwarzone w Browarze Amber, w 2013 roku. Był to Grand Imperial Porter Chili, z dodatkiem najpopularniejszej papryczki. Ale to nie ten wypust znalazł się na językach wielbiących ostrość beer geeków, a uwarzone 3 lata później Czyli Czornez browaru Piekarnia Piwa. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, piwowarzy do stouta dodali wędzone chili oraz wędzony bukiem słód, co nadało piwu zaskakujący twist. Z drugiej strony, Czyli Czorne charakteryzowały się niespotykaną dotąd ostrością, przy której wiele osób niebędących chilihead’ami po prostu skapitulowało.

Inne piwa z dodatkiem ostrych papryczek: Pi Chili – Warsztat Piwowarski; Mexas Ranger – Mikkeller.

9. Orgasmatron (West Coast German IPA) – Browar Kraftwerk

10 piw z dodatkiem roślin - Orgasmotron / Browar Kraftwerk
Orgasmatron – Browar Kraftwerk – West Coast IPA z Catuaba I Liściem Damiana

W tym piwie można się zakochać. I to dosłownie, bo piwowarzy Browaru Kraftwerk do tanka wrzucili afrodyzjaki! Pieszczotliwie nazwany Orgasmatronem West Coast IPA, został uwarzony na 3. edycję Beer Geek Madness a w jego składzie znalazły się Catuaba oraz Liść Damiana. Dla chcących zgłębić nieco zielarskiej wiedzy, wyjaśniamy: Catuaba wytwarzana jest z kory drzewa Trichilia Catigua a jej leczniczy potencjał wykorzystywany jest przy problemach z… potencją. Liść Damiana (nazwany tak od imienia starożytnego aptekarza) podnosi z kolei libido, wspomaga w leczeniu bezpłodności i wpływa na ukrwienie męskiego narządu płciowego.

Inne piwa z dodatkiem afrodyzjaków: Oyster Kiss – Piwne Podziemie; Afrodyzjak – Kraft Daily; Super Afrodisiac – Funk Estate.

10. Joint of Skulls (West Coast IPA) – AleBrowar & Christiania Bryghus

10 piw z dodatkiem roślin - Joint of Skulls / AleBrowar i Christiana Bryghus
Joint od Skulls – AleBrowar i Christiania Bryghus – West Coast IPA z konopią

Jeśli mowa o dodatkach roślinnych, wyobraźnia podpowiada, że w rankingu musi pojawić się konopia! W marcu tego roku, cannabis został użyty w postaci prażonych ziaren w piwie Joint of Skullsuwarzonym przez AleBrowar oraz duński Christiania Bryghus. Jest to część serii, będącej wynikiem międzynarodowych kooperacji browaru z Lęborka. Spośród pozostałych dodatków (toffi oraz rumianek), konopia wydaje się oddziaływać na wyobraźnię najbardziej. Ale spokojnie! Wyraziste w smaku West Coast IPA można ponoć pić bez obaw. No, chyba, że nie przepadamy za goryczką.

Inne piwa z dodatkiem konopii: Hi-Fi Hops – Lagunitas Brewing Co.; Province Brands – Cambridge Bay Brewery.

Chcecie więcej?

Author picture

Sędzia piwny, sensoryk i człowiek z tysiącem pomysłów na godzinę. Inicjator idei Poznańskich Targów Piwnych i współzałożyciel poznańskiego browaru Setka. Przygodę z rzemieślniczym piwem rozpoczął w 2011 roku, więc śmiało można powiedzieć, że jest już starym wypijaczem. Piwnymi ciekawostkami, anegdotkami i historiami sypie jak z rękawa, a spotkania, rozmowy i ludzie to jest to co napędza go do działania!

Strona autora
Author picture

Sędzia piwny, sensoryk i człowiek z tysiącem pomysłów na godzinę. Inicjator idei Poznańskich Targów Piwnych i współzałożyciel poznańskiego browaru Setka. Przygodę z rzemieślniczym piwem rozpoczął w 2011 roku, więc śmiało można powiedzieć, że jest już starym wypijaczem. Piwnymi ciekawostkami, anegdotkami i historiami sypie jak z rękawa, a spotkania, rozmowy i ludzie to jest to co napędza go do działania!

Strona autora