Piwna mapa Wielkopolski powoli się zapełnia. Cieszy ogromnie, że oprócz browarów kontraktowych, pojawiają się także nowe browary stacjonarne. Tuż poza granicami Poznania, w miejscowości Nieczajna swoje narodziny ma nowy browar, który swą nazwę zapożyczył od lokalizacji – Browar Nieczajna. Już dziś, czyli 18 września, w poznańskiej Piwnej Stopie swoją premierę będzie miało aż 5 piw ich autorstwa: Pils na chmielu Nowotomyskim, New Zealand Pale Ale, New Zealand American IPA, New England IPA oraz rzadko spotykany Biere De Garde (o tym ostatnim będziecie mogli posłuchać już niebawem w serii Lany Poniedziałek na naszym kanale na YouTube).
Browar Nieczajna ma aż trzech ojców – Marek Szmyt, Tomasz Wawrzyniak i Wojciech Ponikierski. Zaczęło się niewinnie – od poznania przez wspólnych znajomych i wzajemnego próbowania domowych piw. Znajomość ta szybko przekształciła się we wspólne planowanie inwestycji, a pierwsze kroki ku wspólnemu biznesowi podjęte zostały już w 2017 roku. O tym, że otwarcie browaru to nie bułka z masłem przekonali się na własnej skórze, bo cały proces zajął ponad 2 lata. Dlaczego? O tym dowiecie się więcej z wywiadu, jaki Grzegorz miał okazję przeprowadzić z Markiem podczas naszych odwiedzin w browarze. Podczas rozmowy Marek zdradza również co nieco na temat pierwszych uwarzonych warek, zakulisowych anegdot, prywatnych piwnych preferencji i planów na przyszłość. A dla spragnionych informacji technicznych pod filmem zamieściliśmy małe podsumowanie.
Browar Nieczajna
Nieczajna, woj. Wielkopolskie
Rok założenia: 2018
Premiera: 18.09.2020
Piwa premierowe: Pils, New Zealand Pale Ale, New Zealand American IPA, New England IPA oraz Biere De Garde
Warzelnia: 13 hl, 2 naczyniowa, polskiej produkcji http://inomero.com/
Tanki: 6 unitanków 12 hl ; docelowo: 15 unitanków 12 hl i 4 unitanki 20 hl
Chcecie więcej?
- Zajrzyjcie na naszego YouTube’a po więcej filmów!
- Jeśli interesuje Was założenie własnego browaru, przeczytajcie co o komercyjnym sprzęcie ma do powiedzenia Maciej Wentowski
- A jeśli marzy się Wam własne piwo, ale póki co tylko na własny użytek, to wypróbujcie receptury dla piwowarów domowych!