Przewiń do treści
Twitter Facebook Instagram Wstecz Szukaj
Przewiń do treści

Dry Stout – Lany Poniedziałek #23

Dry Stout – Lany Poniedziałek #23
Dry Stout – Lany Poniedziałek #23
https://youtu.be/JdA-yIl1xnM
Dry Stout – na YT

Dzisiejszy bohater Lanego Poniedziałku – dry stout – to najlżejszy z rodziny ciemnych piw brytyjskich. Niektórzy nazywają ten styl Guinessem, ze względu na fakt, że piwo z Dublina jest najbardziej charakterystycznym przedstawicielem tego stylu. Oczywiście nie jest to prawdą. Poza najbardziej rozpoznawalnym Guinessem oraz drugim najpopularniejszym piwem irlandzkim – Murphy’s – dry stouty znajdziemy także na rodzimym rynku:

 • Latarnik – browar Profesja,
 • Dry knight – browar Dziki Wschód,
 • Irish mob – browar Inne beczki
 • Leprechaun – (zamknięty już) browar Setka
Podstawowe parametry piwa Dry Stout - Ekstrakt, Alkohol, IBU
Dry Stout – podstawowe parametry stylu

Dry Stout – irlandzki czy szkocki?

Bohater dzisiejszego odcinka to styl z zamgloną historią – nam kojarzy się z Irlandią i wspomnianym już Guinessem, jednak Szkoci uważają, że to u nich zaczęto warzyć to piwo.

Słowo „stout” znaczy „tęgi” i zostało po raz pierwszy użyte w 1677 roku w odniesieniu do mocniejszej wersji portera . Używanie „stout” w kontekście siły było kontynuowane w XIX wieku. Zarówno stout ale, jak i stout porter znane były do ​​końca XIX wieku.

Przez perturbacje podatkowe na przełomie XVIII i XIX w. zaczęto obniżać moc stout porterów. W ten sposób powstało piwo dla ludu – lżejsza, a przez to tańsza odmiana stout portera, która zachowała jego palony, kawowy charakter.

Piwo kraftowe, które posłużyło nam za przykład dry stouta to Vildebeest z browaru Spencer.

Dry Stout - kolory według skal SRM i EBC
Parametry barwy stylu

Kraft to ludzie…

dlatego każdy styl omawiamy z gościem. Przez całe wakacje jest nim Łukasz – Sesyjny Suseł – Szymański, członek Poznańskiej Loży Piwnej, a przede wszystkim miłośnik dobrego piwa. Łukasz dzieli się swoją pasją na Instagramie

Jeśli chcecie doczytać więcej:

Pamiętajcie o Subskrypcji

Poznańskie Targi Piwne w internecie:

             Jan Szofer
Autorem tego wpisu jest: Jan Szofer
Jestem psychologiem biznesu, który na dobre utknął w targach. Zawodowo jestem jednoosobowym działem sprzedaży i marketingu w firmie targowej, dzięki czemu mam możliwość podglądać największych organizatorów targów na świecie. Prywatnie jestem fanem marketingu, nowych technologii, klasycznych IPA i leżakowanych porterów.

Komentarze