Stężenie alkoholu w organizmie można podawać na dwa sposoby. W promilach, które określają stosunek ilości alkoholu do krwi w organizmie lub w miligramach na litr, które odnoszą się do stężenia w wydychanym powietrzu. W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu w organizmie kierowcy wynosi do 0,2 promila / 0,1 mg/l.
„Przecież to tylko jedno piwko…”
Tylko, czy aż tyle? Przyjmuje się, że zawartość alkoholu w organizmie po wypiciu jednego piwa wynosi około 0,26 promila (0,13 mg/l). Czas trzeźwienia może w tym przypadku wynieść od dwóch do nawet czterech godzin, średnio są to trzy godziny.
„Parę piw więcej nic nie zmieni…”
Zmieni i to znacząco! Po wypiciu trzech piw, czas trzeźwienia wydłuży się do około sześciu godzin. Należy jednak pamiętać, że wpłynie na niego zawartość alkoholu w piwie. Niektóre z nich mają jedynie 3-4%, podczas gdy inne mogą mieć nawet 20%!
Warto zaznaczyć, że przy tak dużych ilościach spożywanych trunków, narażamy własne zdrowie. Może to przyczynić się do zaburzeń pracy serca, wątroby, zaburzeń snu lub ogólnego rozkojarzenia.
Trzeźwienie po wódce i winie
Czas trzeźwienia nie wydłuża się równomiernie do zwiększającej się ilości spożytego alkoholu.
Przykładowo po spożyciu 120 ml wódki zawartość alkoholu w organizmie wyniesie około 0,5 promila.
W tym przypadku trzeźwi będziemy po 3 godzinach. Przy 240 ml wódki, zawartość alkoholu wyniesie 1 promil, ale czas trzeźwienia ok 7 godzin. Po wypiciu wina o zawartości alkoholu wynoszącej 12% będą to:
- 3 godziny przy 250 ml,
- 7 godzin przy 500 ml.
Jeżeli pozwolimy sobie na litr wina, będziemy musieli poczekać nawet 13 godzin!
Jak przyspieszyć cały proces?
Proces trzeźwienia można przyspieszyć dzięki:
- jedzeniu odpowiednich posiłków, które mają wysoką zawartość składników mineralnych;
- ograniczeniu palenia papierosów;
- piciu dużej ilości wody w trakcie spożywania alkoholu;
- wybieraniu napojów o niższej zawartości alkoholu (np. piwo zamiast wódki).
Pewność tylko dzięki alkomatowi
Istnieją sposoby na oszacowanie zawartości alkoholu we krwi po wypiciu kilku piw, jednak należy pamiętać, że organizm każdej osoby jest inny. Dokładny czas trzeźwienia zależy między innymi od:
- wieku,
- wagi,
- płci,
- metabolizmu,
- nawodnienia,
- kaloryczności spożywanych posiłków,
- zmęczenia,
- indywidualnych cech organizmu
- ilości wypitego alkoholu.
Właśnie dlatego, do dokładnego określenia zawartości alkoholu w organizmie powinniśmy wykorzystać alkomat, a nie internetowe kalkulatory czy tabele trzeźwienia. Szczególna ostrożność jest wyjątkowo istotna w przypadku kierowców lub innych sytuacji, które wymagają skupienia (np. pływanie).