W ostatni Lany Poniedziałek w 2020 roku opowiemy Wam czym jest fuzja miodu pitnego z piwem czyli Braggot. Miodosytnicy uważają, że jest to miód ze słodem, natomiast piwowarzy uważają, że Braggot jest piwem warzonym z dodatkiem miodu. Niezależnie, która wersja jest prawdziwa, jest to styl ujęty przez BJCP, tak więc my traktujemy go jako piwo.
Starożytne piwo
Fuzja miodu z piwem jest tak stara, jak samo piwo. Pierwsze udokumentowane zapiski, w których opisywane jest to połączenie, pochodzą z XIX w. p. n. e. z sumeryjskiego „Hymnu do Ninkasi”.
Do czasu średniowiecza, kiedy prawo czystości składu zabroniło stosowania dodatków do piwa, styl ten był bardzo popularny, szczególnie na terenie Wysp Brytyjskich i dzisiejszych Niemiec.
Europejskie korzenie nazwy Braggot są sporne. Jedna z teorii mówi, że słowo ma walijskie pochodzenie, ponieważ „brag” oznacza słód, a „got” plaster miodu. Inna teoria przypisuje pochodzenie tego stylu Irlandczykom. Wielu historyków uważa, że Braggot prawdopodobnie sięga aż do pierwszego tysiąclecia p. n. e. do Piktów, plemienia, które rządziło Szkocją żelazną pięścią aż do IX wieku.
Nam dziś towarzyszy nieco młodszy Braggot Barleywine z browaru Perun.
Kraft to Ludzie…
U nas zimuje Sesyjny Suseł, czyli Łukasz Szymański, którego możecie znać z jego działań na Instagramie.
#WspieramGastro
Dzisiejszy odcinek powstał w pubie Ministerstwo Browaru Ratajczaka. Jak widzicie w tle, Bartek i Krzysiek przekształcili teraz pub w manufakturę drukarską. Dźwięki w tle to stara technika sitodruku, dzięki której powstały bluzy i koszulki widoczne na dalszym planie. Jak pomóc chłopakom? Odwiedźcie www.teamminister.pl – tam są wszystkie szczegóły.