Od początku grudnia browary wypuszczają na rynek Christmas Ale. Dziś, w Lany Poniedziałek wyjaśnimy Wam czym jest Piwo Świąteczne, jak jest stare i z jakiego kraju pochodzi. Jak co tydzień wpis na blogu jest tylko streszczeniem tego, o czym mówimy w filmie.
Świąteczny czy Zimowy?
Historia warzenia piw w okresie przesilenia zimowego jest tak stara, jak historia piwa. Słońce regulowało cykl życia człowieka, zarówno dobowy jak i sezonowy. Najkrótszy dzień w roku oznaczał jednocześnie „narodziny” słońca i powrót dłuższych dni i zbliżającą się wiosnę.
Nordowie i celtowie czcili swoich bogów słońca mocnym ale. Wiele europejskich plemion, między innymi wikingowie, obchodzili Jul. W przypadki ludów nordyckich świętowanie trwało 12 dni, a kończyło się paleniem specjalnej kłody drewna. Z kolei w krajach germańskich, w trakcie Jul, przystrajało się także jodłę. W czasie zmian ustrojowych w Europie, święto Jul zmieniło się w Yule. W trakcie chrystianizacji Europy koniec grudnia został zaadoptowany jako święta Bożego Narodzenia, łącząc tradycje Jul z historią narodzin Jezusa z Nazaretu. Jako, że warzenie piwa z okazji przesilenia zimowego jest tak stare, jak tradycja warzenia piwa, to wszystkie trzy określenia: Piwo świąteczne, Piwo zimowe, czy angielski Christmas Ale są tym samym piwem.
Jak poznać Piwo Świąteczne?
Najczęściej Christmas Ale jest ciemnym piwem warzonym z dodatkiem przypraw korzennych: goździków, cynamonu, imbiru, kardamonu i przypraw do piernika. Częstymi dodatkami są suszone owoce, skórka pomarańczowa, śliwki czy rodzynki. Ponadto angielskie wersje charakteryzują się słodkimi aromatami ciastek, piernika, puddingu lub, alternatywnie, świerku, sosny czy przypraw do grzańca. Częstymi dodatkami są miód, melasa czy syrop klonowy.
Piwa świąteczne nie mają ujednoliconego stylu. Najczęściej bazą do niego jest Old Ale, Porter, Stout, Brown Ale, Dunkel, Bock, White IPA czy Red Ale.
Po więcej informacji zapraszamy do obejrzenia filmu!
A dla nas przedstawicielem stylu dziś jest Too young too be Herold z browaru Artezan!
Kraft To ludzie,
więc Grzegorzowi, jak co tydzień towarzyszy Łukasz „Sesyjny Suseł” Szymański, członek Poznańskiej Loży Piwny i aktywny degustator, którego podróże piwne znajdziecie na Instagramie.
#WspieramGastro
Z uwagi na globalną sytuację pandemiczną staramy się wspierać lokalną gastronomię. Z tego powodu zdecydowaliśmy się przenieść serię Lany Poniedziałek w plener i nagrywać każdy odcinek w innym lokalu. Dzisiejszy został nagrany w Centrali Piwnej.
W momencie nagrywania dzisiejszego odcinka informacja o przeniesieniu Centrali Piwnej była jeszcze tajna, ale dziś już wiemy, gdzie sklep z Mickiewicza zostanie przeniesiony. Centrala Piwna połączy w tych trudnych czasach swoje siły z Brisman Kawowy Bar!
Po więcej informacji, jak Wy możecie wspomóc lokalną gastronomię zapraszamy na naszego Facebooka. Nagraliśmy kilka materiałów z zaprzyjaźnionymi lokalami i jesteśmy w trakcie umawiania kolejnych.