Kogo oglądać po odejściu Tomka Kopyry? – przegląd piwnej vlogosfery

Czym kierujecie się robiąc piwne zakupy? Skąd czerpiecie informacje o nowych, piwnych trendach i jak w ogóle poznaliście piwne rzemiosło? Piwne vlogi pełnią rolę przewodników po coraz większym, kraftowym świecie, a ich autorzy, w coraz lepszych jakościowo filmach doradzają, edukują oraz dają przepustkę do miejsc oraz ludzi, którzy tworzą polski kraft. 

Odejście Tomasza Kopyry namieszało w piwnej vlogosferze, a że internet nie znosi próżni, udało nam się zebrać kilkanaście interesujących piwnych kanałów. Oto najpopularniejsi i najbardziej wpływowi piwni vlogerzy na YouTube!

Browar Kopyra

youtube.com/BrowarKopyra

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Tomka Kopyry
Browar Kopyra

Cześć, tutaj Tomasz Kopyra z blogu blogkopyra.com” – któż z nas nie słyszał choć raz tego powitania, rozpoczynającego każdą nową produkcję Tomasza Kopyry – blogera, piwnego sędziego, popularyzatora kraftu oraz najbardziej popularnego piwnego vlogera w Polsce. Autor zaskoczył ostatnio swoich fanów decyzją o zawieszeniu kanału piwnego, co spotkało się z niemałym zawodem. Nie ma się jednak co martwić, gdyż Tomek pozostawił nas z ogromną ilością materiału, traktującego o piwie rzemieślniczym. 

Tomasz wciąż zaliczany jest do najbardziej medialnych piwnych osobowości na świecie. Kontent na kanale Browar Kopyra jest na tyle zróżnicowany, że nawet pobieżnie interesujący się piwem widz znajdzie coś dla siebie. Dość powiedzieć, że filmy Tomka są inspiracją dla zgłębiających temat piwa beer geeków, ale też stały się przyczynkiem do wejścia w świat słodem i chmielem płynący wielu aktywnych dziś piwowarów.

Na kanale znajdziemy przede wszystkim degustacje zarówno nowych wypustów, jak i klasycznych piw. Filmy ułożone są w serie, wśród których odnajdziemy „Wielkie Testy Piw”, „Piwne Style” czy zabawną serię z piwnym Januszem.

Tomek nie ukrywał, że z nagrywaniem filmów związany był zawodowo, dlatego wiele materiałów powstało przy współpracy z rodzimymi browarami. Zawsze były to jednak produkcje szczere, wnikliwe i mocno merytoryczne.

Autor kanału zna się na piwnym rzemiośle, również od tej drugiej, technicznej strony – ma doświadczenie jako piwowar domowy i jest współtwórcą receptur kilku kooperacyjnych piw, m.in. kultowego już Sharka Browaru Widawa.

Oprócz piwnych degustacji, na kanale Tomasza znajdziecie materiały z odwiedzin w browarach oraz popularne live’y z największych piwnych festiwali oraz konkursów, na które Kopyra jeździ jako międzynarodowy sędzia. Rekordowy live trwał niemal 12 godzin godzin, a jego konstrukcja przypominała dobry film, z wciągającą fabułą, pełną nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Poznańskie Targi Piwne

youtube.com/PoznańskieTargiPiwne

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Poznańskich Targów Piwnych
Poznańskie Targi Piwne

My również żałujemy piwnego konta Tomasza, ale mając na uwadzę gro osób chcących się w kraft wkręcić, staramy się tę lukę po Tomku wypełniać.
Jeśli ubiegłoroczny lockdown dał piwnemu światu coś dobrego, to z pewnością był to rozruch kanału Poznańskich Targów Piwnych, który dzisiaj działa już na pełnej. Od końca marca możecie oglądać edukacyjną serię “Lany Poniedziałek”, w której Grzegorz Stachurski oraz zaproszone przez niego osoby prezentują piwne style. Oczywiście, nie robią tego na sucho! Oprócz ciekawych opowieści, na ekranie widzicie autentyczne reakcje podczas piwnych degustacji.

Ekipa PTP ze swoimi filmami wyszła poza studio, trafiając do miejscowych browarów. Tak narodziła się seria “Z Kamerą Wśród Tanków”, która będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach.

Przyszłość kanału maluje się w kolorowych niczym Pastry Sour barwach. Rozwijany jest cykl gościnnych występów osób pasjonujących się kraftem, które swoją wiedzę o piwie chcą przekazywać dalej. Stawiamy na jakość i merytorykę, dlatego jeśli i Ty czujesz, że mógłbyś sprawdzić się za kamerą i dać adeptom kraftu wartościowa wiedzę  – jest na to duża szansa! Tylko koniecznie daj nam o tym znać! 😉

Polskie Minibrowary

youtube.com/PolskieMinibrowary

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Docenta - Polskie Minibrowary
Polskie Minibrowary

Polskie Minibrowary to tak naprawę Michał „Docent” Maranda, który na YouTube udziela się od lipca 2013 roku. Michał skupia się na promowaniu kraftu, odwiedzając polskie browary, rozmawiając z ich właścicielami oraz piwowarami, a także goszcząc na piwnych premierach oraz festiwalach. Jedną ze stałych serii na kanale Polskie Minibrowary są piwne degustacje, w których Docent wyraża swoją opinię na temat degustowanych na wizji piw. Tradycją kanału stało się recenzowanie piwa miesiąca oraz przygotowywanie piwnych podsumowań roku. Inne stałe serie to: „Piwne rozmowy”, „Starcie weteranów” oraz „Warszawski szlak piwny”.

Popularnością cieszy się również cykl „Dłutowskie Degustacje”, realizowany we wsi Dłutów, gdzie zazwyczaj w pięknych okolicznościach przyrody, Michał degustuje piwa często szerzej dostępne. Na filmach możemy oglądać bliskich Michała, którzy wnoszą świeże spojrzenie na pite trunki.

Na filmach Michałowi towarzyszy najczęściej partnerka – Marlena, która jest dopełnieniem i nierzadko przeciwwagą dla konkretnych opinii Docenta.

Autorowi kanału Polskie Minibrowary zdarzają się również wejścia na żywo, podczas których możemy oglądać luźne rozmowy z kolegami z branży, a także ciekawe crossy z innymi, popularnymi youtuberami.

Kociokwik TV

youtube.com/KociokwikTV

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Kociokwik TV
KociokwikTV

Dzień dobry, Kociokwik, czyli piwny głos w waszych domach” – tę sentencję coraz częściej można usłyszeć na ekranach naszych urządzeń. I bardzo dobrze, bo Marcin Chmielarz aka Mason oraz jego małżonka Iga Burniewicz aka Żaba w Piwie, to prawdziwi piwni pasjonaci, którzy za pomocą swoich filmów zarażają miłością do piwa. Para degustuje w swoim domowym studiu nowości oraz piwne legendy (seria „Piwa obowiązkowe”), a jeżdżąc po Polsce odwiedzają multitapy oraz browary restauracyjne. Marcin i Iga są zadeklarowanymi fanami warzonego na miejscu piwa, dlatego ich filmy to świetny przewodnik po nieodkrytych jeszcze miejscach.

Na wizji często pojawią się tytułowe koty, które z miejsca zaskarbiły sobie sympatię widzów. Twórców Kociokwik TV można również spotkań na festiwalach, a Marcina – dodatkowo – za barem pubu Artezan oraz Craft Beer Muranów.

Chmielobrody Blog

youtube.com/ChmielobrodyBlog

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Chmielobrodego
Chmielobrody Blog

Jeżeli szukasz informacji o piwach kraftowych, przygotowanych przez specjalistę sensoryka, wieloletniego piwowara domowego, eksperta z zaliczonymi egzaminami sędziowskimi na sędziego PSPD i BJCP, laureata nagród i medali, to źle trafiłeś” – tak na autorskim kanale wita nas Michał „Stempel” Stemplowski, czyli twórca Chmielobrodego. Michał przyznaje, że na YouTube tworzy lekkie i subiektywne treści, które przede wszystkim mają być podane w sposób przystępny. I tak jest w istocie!

Michał skupia się na opisywaniu degustowanych piw ale nie stroni też od komentowania ważnych dla świata kraftu wydarzeń. Poza tym, na kanale Chmielobrodego znajdziecie wywiady, live’y (pisząc te słowa wsłuchuję się w trwającą właśnie relację na żywo – przyp. red.) oraz filmy z wizyt w browarze i obecności Stempla na piwnych festiwalach.

Browariatka Vlog

youtube.com

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Browariatki
Browariatka Vlog

Browariatkę możecie kojarzyć z Instagrama, gdzie prowadzi swój piwny pamiętnik. Na Youtube jest od niedawna, bo od marca b.r. roku. Na swoim kanale dzieli się opiniami o degustowanych piwach, a także opisuje wrażenia z festiwali, w których uczestniczy. Sama stawia pierwsze kroki w warzeniu, mając na swoim koncie dwie warki piwa, o których więcej możecie posłuchać na kanale.

Browariatka to początkujący twórca, który ma za sobą przerwę w nagrywaniu, jednak ostatnio jej filmy pojawiają się już regularnie.

Piwna Kompania

youtube.com

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga  Piwnej Kompanii
Piwna Kompania

Za konceptem Piwna Kompania stoi Jan Pasiński, który kanał na YouTube prowadzi od 4 lat. Co na nim znajdziecie? Janek tematykę piwną porusza z różnych stron – są recenzje piw, rekomendacje ciekawych miejscówek oraz całkiem pokaźna seria filmów okołopiwnych, w których Jan porusza tematy będące aktualnie na czasie.

Sporo ciekawej treści znajdą dla siebie również piwowarzy domowi. Janek warzy na wizji i chętnie opowiada o technologicznej stronie tego domowego hobby.

Inną, ważną dla Janka pasją, są podróże, z których znajdziemy sporo filmowych pocztówek. Z materiałów dowiemy się o wielu piwnych miejscówkach, które warto odwiedzić podróżując po Polsce, czy chociażby Czechach.

Browar Gdynia

youtube.com/BrowarGdynia

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Browaru Gdynia
Browar Gdynia

Browar Gdynia to jeden z najstarszych piwnych kanałów na polskim YouTube, gdyż działa już od 11 lat. Piwna tematyka zaczęła pojawiać się jednak około 2012 roku, kiedy to Tomasz Schutz postanowił pokazać swoim widzom jak warzyć piwo w domu. Piwowarstwo domowe to jeden z głównych tematów kanału. Oglądając filmy Tomasza dowiemy się nie tylko sporo o technologicznej stronie piwowarstwa, ale też obejrzymy liczne degustacje nadsyłanych przez domowych piwowarów wypustów.

Piwne testy nie ograniczają się jedynie do domowych warek. Na kanale Browar Gdynia degustowane są też nowości, klasyki, a także piwa z browarów restauracyjnych.

Poza tym, znajdziemy tam wywiady z przedstawicielami piwnej branży, kompendium wiedzy o piwnych stylach oraz przegląd zagranicznych rynków piwnych.

JABEERWOCKY Craft Beer

youtube.com

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Jabeerwocky
JABERWOCKY Craft Beer

Jabeerwocky Craft Beer to projekt Rafała Kowalczyka – założyciela warszawskiego pubu oraz browaru o tej samej nazwie. Przez dług czas na kanale mogliśmy oglądać rozmowy toczące się wokół tematu odcinka, który wraz z Rafałem zgłębiał wspominany przy okazji kanału Kociokwik TV – Marcin „Mason” Chmielarz. Panowie działali wówczas pod szyldem Wocky-Talkie in JabeerWalkie, prześwietlając niemal każdy aspekt piwnego rzemiosła i zjednując sobie rzeszę fanów.

Szczególną rolę na kanale odgrywa meteorytyka, gdyż z ekranu mówią do nas piwni eksperci. Po odejściu Masona, Jabeerwocky zyskał kolejnych piwnych specjalistów, wśród których znalazł się m.in. znany i lubiany piwowar Michał Kopik.

Obecnie kanał prowadzony jest nieregularne, a ostatni filmik został opublikowany 4 miesiące temu. Liczymy na kontynuację!

Piwny Garaż

youtube.com/PiwnyGaraż

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Michała Kopika - Piwny Garaż
Piwny Garaż

Skoro został już wspomniany Michał Kopik, to warto przyjrzeć się jego kanałowi na YouTube, który funkcjonuje pod nazwą Piwny Garaż. Współzałożyciel Browarów Kingpin oraz Mermaid na kanale YouTube dzieli się swoją ogromną wiedzą, zarówno jako piwowar, specjalista od food pairingu oraz certyfikowany sędzia piwny.

Mocno inspirującą częścią internetowej działalności Michała są wywiady, które przeprowadza z przedstawicielami piwnego świata.

Przez ostatnie dwa lata kanał był zawieszony, jednak w grudniu 2020 Michał wrócił do vlogowania i wszystko wskazuje na to, że będzie tę działalność kontynuował. Trzymamy kciuki!

Birofile – vlog o piwie

youtube.com/Birofile

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Tomka Migdałka - Birofile
Birofile

Tomasz Migdałek zaczynał tak, jak większość piwnej vlogosfery, od degustacji na wizji oraz dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Co jakiś czas pojawiały się live’y z festiwali oraz seria „Piwne okazje”, która miała zwrócić uwagę na aktualne promocje w popularnych sklepach. Dziś to właśnie ten ostatni cykl tworzy główny kontent kanału Tomka, który najwyraźniej odnalazł swoją niszę.

Jeśli więc polujecie na okazje i macie problem z podjęciem decyzji zakupowych, kanał Birofile – vlog o piwie będzie dla Was wybawieniem!

Piwny Klub

youtube.com/PiwnyKlub

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Piwnego Klubu
Piwny Klub

Kanał na YouTube to tylko jedna z wielu aktywności kolektywu Piwny Klub, który tworzą Paweł Paluchowski oraz Paweł Barcz. Zasada kanału jest prosta – panowie są tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Jak przyznali w wywiadzie udzielonym Poznańskim Targom Piwnym, Piwny Klub jest przyjacielem kraftu i to widać w ich materiałach. Jest sporo rozmów z przedstawicielami branży, są relacje z piwnych festiwali, a także degustacje piw.

W czasie pandemicznych lockdownów, panowie zaproponowali beer geekom kilka edycji Internetowego Festiwalu Piwa, którego część odbywała się właśnie na kanale YouTube.

MalePiwkoBlog

youtube.com/MalePiwkoBlog

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Małe Piwko Blog
Małe Piwko Blog

Piszę o piwie i czytam o piwie. Chętnie też o piwie rozmawiam, najczęściej w internecie, a najchętniej w jego naturalnym środowisku, czyli w pubie” – pisze o sobie twórca kanału malepiwkoblog – Bartosz Nowak. Oprócz standardowych degustacji, tym co wyróżnia kanał Bartka jest seria „Hit czy Szit”, w której bierze na tapet popularne wypusty i w krótkim materiale przedstawia ich mocne oraz słabe strony, wydając na koniec tytułową opinię.

Jeszcze więcej emocji możemy doświadczyć w kooperacyjnych live’ach z serii „Lekko pod Wpływem”, gdzie wraz z popularnym, piwnym blogerem z Piwolucja.plŁukaszem Matusikiem, rozmawiają z widzami na bieżące tematy i degustują wspólnie piwa.

Kororowe Szyszki

youtube.com/kororoweszyszki

Najbardziej zwariowany piwny duet na YouTube – nie ma co do tego wątpliwości. Panowie Misio i Majk po godzinach zamykają się w piwnicy i… degustują, żartują i uprzyjemniają czas swoim licznym fanom. Od jakiegoś czasu kanał prowadzony jest dosyć nieregularnie, ale Szyszki potrafią powrócić z przytupem i zrobić np. niespodziewanego live’a. Na kanale chłopaków znajdziemy sporo materiałów humorystycznych, newsów z piwnego świata, a także tradycyjnych degustacji. No, może słowo ‘tradycyjny’ zostało użyte nazbyt śmiało, gdyż Kororowe Szyszki zdecydowanie mają swój ‘lot’, zupełnie inny od pozostałych, piwnych twórców.
Mamy nadzieję, że z Misiek i Majk wyjdą w maju z piwnicy i uda się spotkać z nimi na Poznańskich Targach Piwnych.

Alchemia Podcast

youtube.com/AlchemiaPodcast

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Alechemii - Podcastu o Piwie
Alchemia Podcast

Alchemia nie jest co prawda kanałem stricte vlogowym, ale dla popularyzacji kraftu ma znaczenie kolosalne. Zaczynające się od granej na organach, charakterystycznej melodii podcasty, to kompendium wiedzy o piwowarstwie oraz okołopiwnych obszarach. Panowie zapraszają do swojego studia gości, będących specjalistami oraz ekspertami w dziedzinie, której poświęcony jest dany odcinek.

Dużo jest na Alchemii rzemiosła od kuchni, poradników oraz inspirujących rozmów, które mogą skłonić nie tylko do zainteresowania się kraftem od strony konsumenta, ale również i producenta. Polecam podcasty Alchemii na długie podróże samochodem.

Real Ale Craft Beer

youtube.com/realaleguide

Zrzut ekranu strony głównej kanału Youtube Vloga Real Ale Craft Beer
Real Ale Craft Beer

Pomimo tego, że w zestawieniu skupiam się na polskich twórcach, to nie może zabraknąć Simona Martina, czyli twórcy kanału Real Ale Craft Beer. Sympatyczny Walijczyk jest w Polsce bardzo popularny i chętnie przez naszych rodaków oglądany. To pokłosie częstych wizyt Simona na polskich piwnych festiwalach, ale też wrodzona charyzma i zamiłowanie do polskich piw, które vloger chętnie recenzuje na swoim kanale.

Simon to bardzo aktywny vloger, zdarza mu się publikować nawet kilka filmików dziennie. W zdecydowanej większości są to degustacje, ale Simon chętnie odpala także live’y.

Walijczyk dorobił się swojego kultowego określenia, które wykrzykuje w czasie degustacji. „Stone the crows”* – rzuca do kamery Walijczyk, kiedy piwo go zachwyci, a dzieje się to dosyć często.

Do historii przeszły również wspólne live’y Simona z Tomaszem Kopyrą, które panowie nagrywali zarówno w Polsce, jak i na Wyspach Brytyjskich. Mamy nadzieję, że już niebawem zobaczymy kolejne live’y z pełnych, gwarnych pubów.  Stone the Crows!


* nieformalny okrzyk zdumienia, niedowierzania lub obrzydzenia. W Wielkiej Brytanii zwrot ten został spopularyzowany w latach 50. i 60. przez radiowego i telewizyjnego komika Tony’ego Hancocka (1924-68), zwłaszcza w jego skróconej formie stone me! (źródło: english.stackexchange.com).

Chcecie więcej?

Tagi:
Author picture

Sędzia piwny, sensoryk i człowiek z tysiącem pomysłów na godzinę. Inicjator idei Poznańskich Targów Piwnych i współzałożyciel poznańskiego browaru Setka. Przygodę z rzemieślniczym piwem rozpoczął w 2011 roku, więc śmiało można powiedzieć, że jest już starym wypijaczem. Piwnymi ciekawostkami, anegdotkami i historiami sypie jak z rękawa, a spotkania, rozmowy i ludzie to jest to co napędza go do działania!

Strona autora
Author picture

Sędzia piwny, sensoryk i człowiek z tysiącem pomysłów na godzinę. Inicjator idei Poznańskich Targów Piwnych i współzałożyciel poznańskiego browaru Setka. Przygodę z rzemieślniczym piwem rozpoczął w 2011 roku, więc śmiało można powiedzieć, że jest już starym wypijaczem. Piwnymi ciekawostkami, anegdotkami i historiami sypie jak z rękawa, a spotkania, rozmowy i ludzie to jest to co napędza go do działania!

Strona autora