Browar Nepomucen
Browar Nepomucen to rzemieślniczy browar założony przez dwóch braci, piwowarów domowych Piotra i Mariusza Musielaków w Szkaradowie. Początki browaru to prawdziwe rzemiosło w najdrobniejszym szczególe. Piotr i Mariusz z racji swoich wcześniejszych doświadczeń zawodowych i prywatnych podjęli się przebudowy 100 letniego budynku w którym wcześniej funkcjonowała piekarnia jak również zaprojektowali i wykonali serce browaru jakim jest warzelnia. Browar został założony już w 2014 roku a swoją pierwszą warkę która była prawdziwymi narodzinami uwarzył 13 lutego 2015 roku.
Od tamtych dni historia browaru to nieustające pasmo zmian i systematycznego rozwoju. Poprzez ciągłe modernizowanie browaru, powiększanie ilości tanków fermentacyjnych oraz powiększanie produkcji, Browar Nepomucen zwiększył miesięczną ilość produkowanego piwa z początkowych 8000 litrów do obecnie warzonych niemal 150 000 litrów.
Jedną z przełomowych dat w historii browaru była zrealizowana w 2019 roku rozbudowa polegająca na dostawieniu nowej hali w której odbywa się fermentacja piwa oraz rozlew jak również nowego magazynu wysokiego składowania. Dziś Browar Nepomucen to jeden z czołowych, najbardziej utytułowanych i największych pod względem sprzedawanego piwa browarów rzemieślniczych w Polsce. Liczba zatrudnionych osób na przełomie sześciu lat zwiększyła się z jednego pracownika do ponad 35 osób. Specjalnością browaru są piwa nowofalowe w stylu IPA oraz seria piw jasnych i ciemnych z dodatkiem igliwia świerku i sosny pochodzącego z lasów Doliny Baryczy. Poza nowofalowymi piwami browar w stałej ofercie ma również klasyczne style takie jak pils, pszeniczne, porter bałtycki. Oznacza to, że ze względu na bardzo szeroką ofertę tak na prawdę każdy może znaleźć wsród oferowanych piw swój smak.
Browar Nepomucen jest również bardzo aktywny na arenie międzynarodowej. Przez ostatnie lata swojej działalności uwarzył kooperacjne piwa m.in. z londyńskim browarem Weird Beard Brew, hiszpańskim Laugar Brewery czy mieszczącym się w Manchesterze browarem craftowym Squawk. Nie jest to jednak koniec kooperacji. Do listy krajów z których browarami Nepomucen uwarzył swoje piwa należy dopisać jeszcze Holandię – EEM Bier, Czechy – SIBEERIA oraz Włochy a ostatnio we Francji wyjazdową kooperację z browarami BEEBLIOTEK (Szwecja), SESMA (Hiszpania), GRIZZLY (Francja). Kooperacje to nie jedyna międzynarodowa aktywność. Inne pole zagranicznej działalności browaru to festiwale piwa w tym tak znane jak BXL BeerFest w Brukseli, Billie’s Craft Beer Fest w Antwerpii, Craft Beer Festival w niemieckiej Kolonii czy francuski Festibiere Clermont-Ferrand.
W 2019 roku Browar Nepomucen wygrał bardzo prestiżową nagrodę KPR KRAFT ROKU za piwo PIJŻE. W konkursie brało udział 615 piw ze 119 browarów. Nie był to pierwszy sukces na konkursie KPR. W poprzednich latach browar otrzymywał już medale z swoje piwa – jednak pierwszy raz sięgnął po główną nagrodę. Inne sukcesy browaru to m.in. nagroda publiczności za najlepsze piwo festiwalu Festibiere Clermont-Ferrand czy nagroda „piwo festiwalu” na wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa.
Rok 2020 rozpoczął się dla Nepomucena kolejnym sukcesem na arenie międzynarodowej. Portal RateBeer z siedzibą w Stanach Zjednoczonych przyznał na podstawie ocen konsumentów w konkursie „RateBeer Best” pierwsze miejsce na świecie „The Best Brewery By Style” w roku 2020.
Poza aktywnością międzynarodową i krajową Browar Nepomucen stawia również na promocję poprzez działalność lokalną. Współpracuje z Lokalną Grupą Działania „Dolina Baryczy”, wpiera lokalnych muzyków (Milicka Orkiesta Dęta, Labirytm, Nowomowa) i organizuje coroczny festiwal piwno-muzyczny Open Craft.
Ostatni rok to kolejna rozbudowa browaru oraz instalacja warzelni o wybiciu 55 hl co znowu pozwoli na podwojenie ilość warzonego piwa. Te przeszło 8 lat działalności to kilkaset uwarzonych różnych piw w kilkudziesięciu stylach i wariacjach. Dziś Browar Nepomucen znany jest na rynku pod marką NEPO Brewing.
Medale Greater Poland
Złoty medal w kategorii
Piwa wędzone 2021
Classic with a Twist II
Złoty medal w kategorii
Piwa na polskich chmielach 2021
Eagle Owl
Złoty medal w kategorii
Gose z dodatkami i Berliner Weisse z dodatkami 2021
Juan
Złoty medal w kategorii
APA z dodatkami / IPA z dodatkami 2021
Like a forest
Złoty medal w kategorii
American Pale Ale 2021
Pijże
Srebrny medal w kategorii
Pastry Sour 2021
Ma-Noi II Welcome Spring
Srebrny medal w kategorii
Gose z dodatkami i Berliner Weisse z dodatkami 2021
José
Srebrny medal w kategorii
Bezalkoholowe i niskoalkoholowe 2021
Free Pan Da
Brązowy medal w kategorii
Pastry Stout 2021
Beer Club 2021