Oatmeal Stout – Lany Poniedziałek #41

Nowy rok warto zacząć pożywnie. My proponujemy Wam owsiankę, a w zasadzie piwo z dodatkiem owsa, także poznajcie Oatmeal Stout!

Polscy przedstawiciele

  • Debonair – Browar Kingpin
  • Pisarz – Browar Karczewski
  • Oaty – Trzech Kumpli Browar Lotny
  • Blakalicious – Piwne Podziemie
  • Owczy Pęd – Browar Podgórz
  • Dobry Wieczór – Browar Pinta
  • Licho nie śpi – Browar Perun
  • Czarna Wołga – Browar Artezan

My pierwsze podejście do tego stylu robiliśmy na Oaty – stąd zdjęcia – natomiast właściwy film powstał przy Pisarzu i Debonairze.

Krótki rys historyczny

Określenie piwa mianem „Stout” można prześledzić do 1677 roku. Wtedy określał mocniejszą – tęższą – wersję popularnych ciemnych piw, którym najbliżej było do znanego nam Brown Portera.

W XVIII wieku dzięki ewolucji stylu oraz jego popularności wśród stoczniowej klasy robotniczej przyległo do niego określenie Porter. To samo piwo, w wersji tęgiej, zyskało dużą popularność w Irlandii. Jednak prawdziwy boom na Stouty rozpoczął się w 1817 roku, po wynalezieniu pieca bębnowego, który wyeliminował bezpośrednie działanie ognia i poprawił znacząco jakość słodów palonych.

Na środku znajduje się szklanka wypełniona do połowy Oaty - Oatmeal Stoutu z browaru Trzech Kumpli. Po prawej strony butelka Piwa, po lewej parametry:
ekstrakt początkowy 10-16 BLG, ekstrakt koncowy 2-4 BLG, Zawartość alkoholu 4-6%, Goryczka 25-40 IBU.
Parametry Oatmeal Stoutu

A co z tym owsem?

Owies trafił do piwa jeszcze w czasach starożytnych, długo przed narodzinami Stoutów. Istnieje teoria, że początkowo był bardzo popularny, jednak w miarę zwiększenia udziału innych zbóż wypadł on z łask.

Jest to zboże, które zarówno w Anglii jak i Szkocji ma doskonałe warunki uprawne, dlatego z czasem trafił do kotła warzelniczego. Dodatkowo, w XIX wieku pojawił się trend zachęcania do picia Oatmeal Stouta jako piwa korzystnego dla zdrowia. Ile w tym prawdy? Nie wiemy…

Podobnie jak na poprzednim zdjęciu, w centrum znajduje się szklanka w kształcie puszki, wypełniona ciemnym oatmeal stoutem, po jej prawej stronie butelka Oaty z browaru Trzech Kumpli, po lewej kolory w skalach EBC (45-80) oraz SRm (22-40) Piwo ma kolor od ciemno-rubinowego, aż do czarnego.
Oatmeal Stout – kolory

Zapraszamy do obejrzenia filmu, żeby dowiedzieć się więcej o tym stylu.

Kraft to ludzie…

dlatego każdy styl omawiamy z gościem, a od wakacji zimuje u nas Łukasz – Sesyjny Suseł – Szymański, członek Poznańskiej Loży Piwnej, a przede wszystkim miłośnik dobrego piwa. Łukasz dzieli się swoją pasją na Instagramie.

#WspieramGastro

Z uwagi na globalną sytuację pandemiczną staramy się wspierać lokalną gastronomię. Z tego powodu zdecydowaliśmy się przenieść serię Lany Poniedziałek w plener i nagrywać każdy odcinek w innym lokalu. Dzisiejszy został nagrany w Centrali Piwnej.

W momencie nagrywania dzisiejszego odcinka informacja o przeniesieniu Centrali Piwnej była jeszcze tajna, ale dziś już wiemy, gdzie sklep z Mickiewicza zostanie przeniesiony. Centrala Piwna połączy w tych trudnych czasach swoje siły z Brisman Kawowy Bar!

Po więcej informacji, jak Wy możecie wspomóc lokalną gastronomię zapraszamy na naszego Facebooka. Nagraliśmy kilka materiałów z zaprzyjaźnionymi lokalami i jesteśmy w trakcie umawiania kolejnych.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej…

Author picture

Jestem psychologiem biznesu, który na dobre utknął w targach. Zawodowo jestem jednoosobowym działem sprzedaży i marketingu w firmie targowej, dzięki czemu mam możliwość podglądać największych organizatorów targów na świecie.
Prywatnie jestem fanem marketingu, nowych technologii, klasycznych IPA i leżakowanych porterów.

Author picture

Jestem psychologiem biznesu, który na dobre utknął w targach. Zawodowo jestem jednoosobowym działem sprzedaży i marketingu w firmie targowej, dzięki czemu mam możliwość podglądać największych organizatorów targów na świecie.
Prywatnie jestem fanem marketingu, nowych technologii, klasycznych IPA i leżakowanych porterów.