Zimno, coraz mroźniej. Trend piw wymrażanych w ostatnich latach.

Wymrażanie piwa to nowy kierunek na polskim rynku piw rzemieślniczych, który zaczął się rozwijać w 2016 roku, kiedy do dystrybucji trafiły trzy wersje piwa Buba Extreme z browaru Szałpiw z Poznania. Piwa Buba Extreme w stylu Quadrupel, wpierw były poddane leżakowaniu w dębowych beczkach po Jacku Danielsie, Calvadosie i Koniaku, a później zostały dodatkowo wymrożone, by pozbyć się części zawartej w piwie wody i uzyskać większą gęstość oraz zawartość alkoholu. Niski nakład piw spowodował szybki wzrost zainteresowania Bubą Extreme, a co za tym idzie wzrost cen nie tylko w sklepach, ale także w tzw. drugim obiegu. Na specjalnych aukcjach ceny butelek szybowały od wartości około 150 zł do 500 zł za butelkę, a zestaw trzech wersji Buby Extreme osiągał rekordowe kwoty rzędu 1500-2000 zł. Do dzisiaj Buba Extreme jest uznawana za jedno z najdroższych polskich piw, a jednocześnie za jedno z najlepszych, ponieważ wciąż utrzymuje wysoką pozycję w rankingach portali RateBeer czy Untappd

Wymrażanie piwa w Polsce

W 2016 roku próbę wymrażania piwa podjął też browar Bazyliszek, który eksperymentalnie stworzył piwo WWA – Whisky Wood Ale. Rok później na rynku zaczęły pojawiać się wymrażane wersje piw z browarów Brokreacja i Kingpin, a browar Pinta uwarzył piwo w stylu Eisbock (wymrażany koźlak) według receptury, która zdobyła tytuł Grand Prix w Warszawskim Konkursie Piw Domowych. W 2017 roku browar Spółdzielczy z Pucka wprowadził na rynek pierwsze w Polsce wymrażane piwo w stylu IPA – Lodołamacz, a butelki tego piwa jako pierwsze w kraju znakowane były wyszywanymi etykietami. Browar Spółdzielczy uwarzył także dwa wymrażane piwa w stylu Imperial Stout – Gerda i Królowa Lodu oraz Wheat Wine o nazwie Lodziarz. 

Zmiana trendu wymrażania piwa w Polsce w latach 2014-2018
Liczba wymrażanych piw w Polsce w latach 2014-2018

W 2018 roku piwa wymrażane stały się bardziej zauważalne na rynku piw rzemieślniczych, ponieważ pojawiły się aż 23 piwa w tym stylu, co stanowiło około 1,4% ogólnej liczny premier. Oprócz browaru Spółdzielczego, który w 2018 roku wprowadził na rynek aż 9 piw wymrażanych, do swojej oferty ten styl piwa wprowadziły również Absztyfikant, Beer Bros, Deer Bear, Golem, Hopium, Podgórz czy Widawa. Browar Olimp wprowadził na rynek 3 piwa wymrażane, a browar Szałpiw 2 piwa. W 2019 roku trend piw wymrażanych utrzymuje się na wysokim poziomie, a liderem w produkcji tego typu piw są Golem (6 piw), Spółdzielczy (5 piw) oraz Zakładowy (3 piwa).  Po raz pierwszy piwa wymrażane przygotowały browary Faktoria, Kazimierz czy Stu Mostów. 

Rekordziści w zawartości alkoholu

Spośród piw wymrażanych, które pojawiły się na rynku w latach 2016-2018, najwyższą zawartość alkoholu miało piwo Icemenel przygotowane przez browar BeertBros – 25,5%. Wartość o 0,5% niższą miały piwa Kiler Hades z Olimpu (2018 rok) oraz WWA z Bazyliszka (2016 rok). W 2017 roku wszystkie piwa wymrażane mieściły się w granicach od 11% do 13% zawartości alkoholu. W 2019 roku piwa wymrażane osiągają poziom między 18% a 21% zawartości alkoholu, a najmocniejszym obecnie piwem o zawartości 21% jest IPA uwarzona we współpracy browaru Spółdzielczego i Funky Fluid. 

Wymrażanie piwa - porównanie najmocniejszych piw
Najmocniejsze wymrażane piwa w poszczególnych latach

Style i ceny wymrażanych piw

W 2016 roku wśród piw wymrażanych dominowały tylko dwa style – Quadrupel oraz Whisky Ale. Rok później różnorodność powiększyła się o piwa w stylach Strong Ale, IPA czy Peated Ale. W 2018 roku najwięcej wymrażanych piw zostało uwarzonych w stylu Imperial Stout, a znaczącymi stylami były też Strong Ale, IPA czy debiutujący jako wymrażany styl Sour Ale. 

W jakich stylach browary wymrażały piwa w latach 2014-2019
Podział na style wymrażanych piw w latach 2014-2019

Piwa wymrażane ze względu na proces technologiczny oraz związaną z tym wyższą ceną produkcji, określane są na rynku jako piwa premium, w granicach cenowych 30-60 zł za butelkę. Mimo tego każde nowe piwo wymrażane pojawiające się na rynku cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównie ze względu na wrażenia aromatyczne i smakowe, które są bardziej esencjonalne niż z wypadku piw niewymrażanych.  Liderem w produkcji oraz najbardziej rozpoznawalnym browarem, który produkuje piwa wymrażane, jest browar Spółdzielczy z Pucka. Piwa takie jak Lodołamacz, Lódomir czy Królowa Lodu są doceniane nie tylko ze względu na smak, ale również ze względu na wyjątkowe, wyszywane etykiety zdobiące butelki. 

Chcecie więcej?

Tagi:
Author picture

Sędzia piwny, sensoryk i człowiek z tysiącem pomysłów na godzinę. Inicjator idei Poznańskich Targów Piwnych i współzałożyciel poznańskiego browaru Setka. Przygodę z rzemieślniczym piwem rozpoczął w 2011 roku, więc śmiało można powiedzieć, że jest już starym wypijaczem. Piwnymi ciekawostkami, anegdotkami i historiami sypie jak z rękawa, a spotkania, rozmowy i ludzie to jest to co napędza go do działania!

Strona autora
Author picture

Sędzia piwny, sensoryk i człowiek z tysiącem pomysłów na godzinę. Inicjator idei Poznańskich Targów Piwnych i współzałożyciel poznańskiego browaru Setka. Przygodę z rzemieślniczym piwem rozpoczął w 2011 roku, więc śmiało można powiedzieć, że jest już starym wypijaczem. Piwnymi ciekawostkami, anegdotkami i historiami sypie jak z rękawa, a spotkania, rozmowy i ludzie to jest to co napędza go do działania!

Strona autora