Przewiń do treści
Twitter Facebook Instagram Wstecz Szukaj
Przewiń do treści

Zimno, coraz mroźniej. Trend piw wymrażanych w ostatnich latach.

Zimno, coraz mroźniej. Trend piw wymrażanych w ostatnich latach.
Zimno, coraz mroźniej. Trend piw wymrażanych w ostatnich latach.
Tagi: 

Wymrażanie piwa to nowy kierunek na polskim rynku piw rzemieślniczych, który zaczął się rozwijać w 2016 roku, kiedy do dystrybucji trafiły trzy wersje piwa Buba Extreme z browaru Szałpiw z Poznania. Piwa Buba Extreme w stylu Quadrupel, wpierw były poddane leżakowaniu w dębowych beczkach po Jacku Danielsie, Calvadosie i Koniaku, a później zostały dodatkowo wymrożone, by pozbyć się części zawartej w piwie wody i uzyskać większą gęstość oraz zawartość alkoholu. Niski nakład piw spowodował szybki wzrost zainteresowania Bubą Extreme, a co za tym idzie wzrost cen nie tylko w sklepach, ale także w tzw. drugim obiegu. Na specjalnych aukcjach ceny butelek szybowały od wartości około 150 zł do 500 zł za butelkę, a zestaw trzech wersji Buby Extreme osiągał rekordowe kwoty rzędu 1500-2000 zł. Do dzisiaj Buba Extreme jest uznawana za jedno z najdroższych polskich piw, a jednocześnie za jedno z najlepszych, ponieważ wciąż utrzymuje wysoką pozycję w rankingach portali RateBeer czy Untappd

Wymrażanie piwa w Polsce

W 2016 roku próbę wymrażania piwa podjął też browar Bazyliszek, który eksperymentalnie stworzył piwo WWA – Whisky Wood Ale. Rok później na rynku zaczęły pojawiać się wymrażane wersje piw z browarów Brokreacja i Kingpin, a browar Pinta uwarzył piwo w stylu Eisbock (wymrażany koźlak) według receptury, która zdobyła tytuł Grand Prix w Warszawskim Konkursie Piw Domowych. W 2017 roku browar Spółdzielczy z Pucka wprowadził na rynek pierwsze w Polsce wymrażane piwo w stylu IPA – Lodołamacz, a butelki tego piwa jako pierwsze w kraju znakowane były wyszywanymi etykietami. Browar Spółdzielczy uwarzył także dwa wymrażane piwa w stylu Imperial Stout – Gerda i Królowa Lodu oraz Wheat Wine o nazwie Lodziarz. 

Zmiana trendu wymrażania piwa w Polsce w latach 2014-2018
Liczba wymrażanych piw w Polsce w latach 2014-2018

W 2018 roku piwa wymrażane stały się bardziej zauważalne na rynku piw rzemieślniczych, ponieważ pojawiły się aż 23 piwa w tym stylu, co stanowiło około 1,4% ogólnej liczny premier. Oprócz browaru Spółdzielczego, który w 2018 roku wprowadził na rynek aż 9 piw wymrażanych, do swojej oferty ten styl piwa wprowadziły również Absztyfikant, Beer Bros, Deer Bear, Golem, Hopium, Podgórz czy Widawa. Browar Olimp wprowadził na rynek 3 piwa wymrażane, a browar Szałpiw 2 piwa. W 2019 roku trend piw wymrażanych utrzymuje się na wysokim poziomie, a liderem w produkcji tego typu piw są Golem (6 piw), Spółdzielczy (5 piw) oraz Zakładowy (3 piwa).  Po raz pierwszy piwa wymrażane przygotowały browary Faktoria, Kazimierz czy Stu Mostów. 

Rekordziści w zawartości alkoholu

Spośród piw wymrażanych, które pojawiły się na rynku w latach 2016-2018, najwyższą zawartość alkoholu miało piwo Icemenel przygotowane przez browar BeertBros – 25,5%. Wartość o 0,5% niższą miały piwa Kiler Hades z Olimpu (2018 rok) oraz WWA z Bazyliszka (2016 rok). W 2017 roku wszystkie piwa wymrażane mieściły się w granicach od 11% do 13% zawartości alkoholu. W 2019 roku piwa wymrażane osiągają poziom między 18% a 21% zawartości alkoholu, a najmocniejszym obecnie piwem o zawartości 21% jest IPA uwarzona we współpracy browaru Spółdzielczego i Funky Fluid. 

Wymrażanie piwa - porównanie najmocniejszych piw
Najmocniejsze wymrażane piwa w poszczególnych latach

Style i ceny wymrażanych piw

W 2016 roku wśród piw wymrażanych dominowały tylko dwa style – Quadrupel oraz Whisky Ale. Rok później różnorodność powiększyła się o piwa w stylach Strong Ale, IPA czy Peated Ale. W 2018 roku najwięcej wymrażanych piw zostało uwarzonych w stylu Imperial Stout, a znaczącymi stylami były też Strong Ale, IPA czy debiutujący jako wymrażany styl Sour Ale. 

W jakich stylach browary wymrażały piwa w latach 2014-2019
Podział na style wymrażanych piw w latach 2014-2019

Piwa wymrażane ze względu na proces technologiczny oraz związaną z tym wyższą ceną produkcji, określane są na rynku jako piwa premium, w granicach cenowych 30-60 zł za butelkę. Mimo tego każde nowe piwo wymrażane pojawiające się na rynku cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównie ze względu na wrażenia aromatyczne i smakowe, które są bardziej esencjonalne niż z wypadku piw niewymrażanych.  Liderem w produkcji oraz najbardziej rozpoznawalnym browarem, który produkuje piwa wymrażane, jest browar Spółdzielczy z Pucka. Piwa takie jak Lodołamacz, Lódomir czy Królowa Lodu są doceniane nie tylko ze względu na smak, ale również ze względu na wyjątkowe, wyszywane etykiety zdobiące butelki. 

Chcecie więcej?

             Piwna Zwrotnica
Autorem tego wpisu jest: Piwna Zwrotnica
Piwna Zwrotnica - blog specjalizujący się w tematyce piwa rzemieślniczego. Karolina i Kacper - autorzy bloga - od kilku lat zajmują się przygotowywaniem podsumowań i statystyk dotyczących działalności rynku piwa rzemieślniczego w Polsce. Dodatkowo pasjonuje ich wizualny aspekt piwa oraz kulisy jego tworzenia.

Komentarze