Przy okazji przepisu na odwróconą szarlotkę, zachęcałam Was do zakupu wolnowara i zdanie to podtrzymuję – tak jak wyleczyłam się już z kupowania zbędnych gadżetów kuchennych, tak z wolnowara zrezygnować nie umiem. Mięsa przygotowywanego w wolnowarze praktycznie nie da się zepsuć – nie przypali się, nie wysuszy, nie będzie gumowate – wręcz przeciwnie, stanie się kruche, delikatne, rozpływające się w ustach! A co w tym wszystkim najlepsze – zrobi się praktycznie samo, bez dużego nakładu pracy. Jedyne w co musicie się uzbroić to cierpliwość, ale i na to jest rada – mięso do wolnowara można włożyć wieczorem, pójść spać, a rano obudzi nas aromat obiadu. Nic nie trzeba pilnować, ani doglądać.
Danie z poniższego przepisu również przygotowywałam w wolnowarze, jednak nie znaczy to, że nie poradzicie sobie bez niego. Potrzebny jednak będzie wówczas piekarnik, głęboki garnek żeliwny lub rzymski (gliniany) i trochę więcej czasu na doglądanie.
Poniższa łopatka wieprzowa, to nic innego, jak popularny „pulled pork”, w Polsce znana również jako szarpana wieprzowina lub „wyczesane mięso”. Dzięki przygotowaniu w niskiej temperaturze, mięso praktycznie rozpada się pod naciskiem widelca i „listkuje”. Wystarczy podzielić na kawałki, wymieszać z sosem i nałożyć w bułę, by otrzymać danie rodem z najlepszego food trucka 🙂
Składniki:
na 4-6 porcji
- 500 g łopatki wieprzowej w całości
- 300 ml piwa dyniowego (ja wykorzystałam Dyniowe z Brovarii, ale możecie użyć też innych – jeśli nie wiecie co wybrać, zajrzyjcie do naszego zestawienia)
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 200 ml ketchupu (w zależności od preferencji łagodny lub pikantny, ważne jednak by był dobrej jakości i z dużą zawartością pomidorów)
- 2 łyżki musztardy sarepskiej
- 4 łyżki melasy (można zastąpić brązowym cukrem)
- 1 łyżka słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki octu jabłkowego
Sposób przygotowania:
- Mięso nacinamy w kilku miejscach na głębokość 3-4 cm. Obieramy czosnek, przekrawamy ząbki wzdłuż na pół i wtykamy w nacięcia na mięsie. Łopatkę wkładamy do wolnowara (lub garnka żeliwnego bądź namoczonego garnka rzymskiego).
- Cebulę obieramy, kroimy w ósemki i dodajemy do mięsa.
- Pozostałe składniki łączymy razem w rondelku. Podgrzewamy mieszając od czasu do czasu. Gdy sos będzie ciepły i wszystkie składniki się ze sobą połączą, przelewamy go do naczynia z mięsem.
- Jeśli przygotowujemy łopatkę w wolnowarze, wystarczy że przykryjemy naczynie pokrywką, ustawimy temperaturę grzania na najniższy poziom i zostawimy mięso na jakieś 8-12 godzin (nic się nie stanie, jeśli pogotujecie mięso dłużej – spokojnie możecie iść w tym czasie spać 🙂 ). Jeśli robimy mięso w piekarniku – piekarnik należy rozgrzać do 100 stopni. Naczynie, w którym znajduje się mięso przykrywamy i pieczemy około 8 godzin. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę, zwiększamy temperaturę do 130 stopni i pieczemy jeszcze godzinę (w przypadku piekarnika nie zalecam jednak chodzenia spać w trakcie pieczenia).
- Gotowe mięso wyjmujemy z sosu i odstawiamy na 10-15 minut.
- Przy pomocy widelca „szarpiemy” mięso na kawałki.
- Sos przelewamy do rondelka. Jeśli jest zbyt rzadki, podgrzewamy go, aż się zredukuje i konsystencją będzie przypominać ketchup. Gęsty sos mieszamy z poszarpanym mięsem.
- Podajemy jako mięsko „do obiadu” lub w bułce, z dodatkiem surówki (np. colesław)
Smacznego!
Chcecie więcej?
- Dla miłośników mięsa mamy również przepis na pikantne nóżki z kurczaka w marynacie pomidorowo-piwnej
- A jeśli chcecie uwarzyć dyniowe piwo w domu, to swoim przepisem podzielił się z nami sam piwowar z Brovarii!