Przewiń do treści
Twitter Facebook Instagram Wstecz Szukaj
Przewiń do treści

Lany Poniedziałek #63 – Irish Red Ale

Lany Poniedziałek #63 – Irish Red Ale
Lany Poniedziałek #63 – Irish Red Ale

Z Cold IPA o którym mówiliśmy tydzień temu, przeskakujemy na piwo, którym raczyli się już Wikingowie i Celtowie. Irish Red Ale – bo o nim mowa – choć wywodzi się z średniowiecznej Irlandii, dziś bardziej popularny jest poza jej granicami. Jego czerwoną barwą obecnie zachwycają się głównie Amerykanie, ale przedstawicieli tego stylu można spotkać także wśród wypustów polskich browarów.

Co ciekawe!

W irlandzkim poemacie z VIII lub IX wieku znajduje się krótka wzmianka o „czerwonych ale”. Ta ulotna wzmianka wydaje się być najwcześniejszą aluzją do czerwonego ale i mówi, że pito go w „Dorind” w Kerry i „o krainie Cruithni” (Cruithni to nazwa nadana plemionom piktyjskim). Można bezpiecznie przypuszczać, że to, co uważamy za irlandzką czerwień w jej nowoczesnym stylu, bardzo różni się od czerwonego ale, o którym mowa w tym wierszu.

Przedstawiciele w Polsce

 • Irish Red Ale – Brokreacja
 • Tartan Tie – Browar Wagabunda
 • Fenix -Browar Rebelia
 • Ognie Szczęścia – Browar Pinta
 • Dzielny Irek – Browar Waszczukowe
 • Pooka – Browar Nepomucen
 • Fenegryka Ale – Beer Bros
 • Call Me Simon – Browar Pinta

My tym razem raczyliśmy się piwami Irish Red Ale z Brokreacji oraz Tartan Tie od browaru Wagabunda.

Opis stylu

Aromat:

Irish Red Ale charakteryzuje aromat słodowy niski do średniego z nutą karmelu i tostów. Chmiel zazwyczaj nie jest wyczuwalny, a jeśli występuje to zwykle ma charakter ziołowy, ziemisty lub kwiatowy. Akceptowana jest nuta maślanego diacetylu, szczególnie jeśli kojarzy się ona z maślanym popcornem lub toffi. Charakter Irish Red Ale powinien być neutralny. Ewentualne estry owocowe oraz alkohole wyższe powinny być na niskim poziomie.

Smak:

W smaku IRA wyczuwalna jest niska do średniej słodowa lub karmelowa słodycz, lecz finisz jest wytrawny. Wyczuwalne mogą być toffi lub aromat maślany, a także ziarno, herbatniki i tosty. Czasami spotykane, lecz nie wymagane są owocowe estry oraz delikatny ziołowy lub ziemisty smak chmielowy. Finisz na poziomie średnio wytrawnym do wytrawnego, pochodzący od palonego jęczmienia. Balans lekko przesunięty w stronę słodowości.

Goryczka:

Goryczka niska do średnio niskiej. Za sprawą dodatku ciemnych słodów jest zazwyczaj bardziej wyczuwalna niż wynikałoby to z oznaczenia IBU.

Kraft To ludzie,

więc Grzegorzowi towarzyszy Łukasz „Sesyjny Suseł” Szymański – członek Poznańskiej Loży Piwnej i aktywny degustator, którego podróże piwne znajdziecie na Instagramie.

#WspieramGastro

W momencie, kiedy to czytacie, ruszyły już ogródki przy restauracjach, pubach i kawiarniach. Zachęcamy do wspierania lokalnej gastronomi.

Pamiętajcie o Subskrypcji

Poznańskie Targi Piwne w internecie:

             Marysia Pawlik
Autorem tego wpisu jest: Marysia Pawlik
Od kilku lat związana jestem z organizacją Poznańskich Targów Piwnych i gdybym miała odpowiedzieć na pytanie czym się tu zajmuję, musiałabym chyba powiedzieć, że wszystkim po trochu. Trochę ze mnie taki człowiek-orkiestra. W wolnych chwilach gotuję, wydaję kulinarne książki i przepisami dzielę się na łamach bloga PTP. Świat kraftowego piwa dopiero poznaję, ale degustacja jest zdecydowanie moją ulubioną częścią tej podróży.

Komentarze