Scotch Ale – Lany Poniedziałek #44

Tematem dzisiejszego Lanego Poniedziałku, na specjalną prośbę, jest Scotch Ale. Chwilę z nim zwlekaliśmy, ale czekaliśmy na tego z browaru Störtebeker, żeby był w miarę dostępny także na niemieckim rynku.

W Polsce przedstawicielami były m.in. Kapitan Claymore z Piwoteki, Sheep Rustler z Piwnego Podziemia, Dudziarz z Profesji czy Smog z Pracowni Piwa.

Czym jest Scotch Ale?

To gęste, słodkie, deserowe piwo ze Szkocji charakteryzujące się niską zawartością chmielu. Pierwsze archeologiczne odkrycia, które wskazują na warzenie piwa w tym stylu, są datowane na 4000-6000 lat p.n.e. i są związane z miejscowością Balfrag w Fife w Szkocji.

W wiekach średnich warzenie przejęły browary przyklasztorne, jednak silna była tradycja warzenia piwa w domu. Podobnie jak przy Sahti, obowiązek przygotowywania trunku należał do kobiet, zwanych „żonami browsterów”.

W centrum kadru butelka piwa Störtebeker, obok niej szkalanka z piwem. Po lewej stronie wypisane parametry Scotch Ale:
Ekstrakt początkowy 16-35 BLG, Ekstrakt końcowy 3-10 BLG, Zawartość alkoholu 6,5-10%, Goryczka: 17-35 IBU
Scotch Ale – parametry

Często te domowe wypusty były sprzedawane lokalnie. Szkoci, podobnie jak ich południowi sąsiedzi nie przywiązywali dużej wagi do nazewnictwa. Ważniejsza była pragmatyczność nazwy niż jej wymyślność. Z tego powodu nazwa piwa odzwierciedlała cenę beczki na podstawie zawartości alkoholu. I tak najtańsze były piwa jasne, nazywane 50 lub 60 szylingów, ponieważ tyle kosztowała beczka. Scottich Ale było z kolei najwyższą wartością – od 100 do 160 szylingów, co odpowiada piwu o zawartości 6,5 do 10% alkoholu.

Cechy piwa

W centrum kadru butelka piwa Störtebeker, obok niej szklanka z piwem. Po lewej stronie wypisana skala barwowa Scotch Ale:
W skali EBC 28-50 jednostek
W skali SRM 14-25 jednostek
Scotch Ale skala barwowa

Aromat:

Dominują słodowe aromaty, o charakterze karmelowym, toffi, ciasta drożdżowego czy charakterystycznych, szkockich ciastek maślanych. Mocniejsze wersje Scotch Ale’a mogą mieć wyczuwalny alkohol na poziomie najwyżej średnim. Alkohol może mieć nuty czyste lub likierowe. Poza tym wyczuwalne są estry suszonych owoców lub śliwek. Chmiel o charakterze ziemistym lub kwiatowym pozostaje z tyłu, jest na poziomie niskim. Dopuszczalny jest diacetyl w niewielkim stopniu, natomiast aromaty torfowe, mimo swojej popularności w Stanach, są wadą.

Smak Scotch Ale’a:

Bardzo intensywny smak słodowy, z wyraźną nutą karmelu, toffi, melasy lub wspomnianych wyżej ciastek maślanych. Estrowość i alkoholowość smaku Wee Heavy jest na poziomie od niskiego do średniego, a estry mają charakter suszonych owoców, głównie rodzynek, lub śliwek. Scottish Ale jest piwem, w którym chmiel praktycznie nie występuje, jeśli się pojawia to w nutach kwiatowych lub ziemistych.

Smak Scotch Ale’a jest zdominowany przez słodycz, natomiast na drugim planie lub w tle, wyczuwalna jest goryczka. Finish piwa jest półsłodki lub słodki, długi, o charakterze karmelowo-słodowym. Na poziomie średnim lub niskim może wystąpić Diacetyl.

Goryczka jest niska, o intensywności co najwyżej średniej, jest łagodna i nie zalegająca.

#WspieramLokalneGastro

Dzisiejszy Lany Poniedziałek nagrywaliśmy w poznańskiej Piwnej Stopie, która działa kilka dni w tygodniu sprzedając piwo i swoje słynne dogi na wynos! Polecamy tosty z pastrami!

Kraft to ludzie,

dlatego nam towarzyszy Łukasz „Sesyjny Suseł” Szymański, którego możecie śledzić na Instagramie

Author picture

Jestem psychologiem biznesu, który na dobre utknął w targach. Zawodowo jestem jednoosobowym działem sprzedaży i marketingu w firmie targowej, dzięki czemu mam możliwość podglądać największych organizatorów targów na świecie.
Prywatnie jestem fanem marketingu, nowych technologii, klasycznych IPA i leżakowanych porterów.

Author picture

Jestem psychologiem biznesu, który na dobre utknął w targach. Zawodowo jestem jednoosobowym działem sprzedaży i marketingu w firmie targowej, dzięki czemu mam możliwość podglądać największych organizatorów targów na świecie.
Prywatnie jestem fanem marketingu, nowych technologii, klasycznych IPA i leżakowanych porterów.