Aby osłodzić sobie życie, wcale nie trzeba iść do cukierni, wizyta w sklepie specjalistycznym wystarczy. Tam, półki uginają się od słodkich piw, które obecnie są mocnym trendem. Browary prześcigają się w dodawaniu kolejnych, ciekawych dodatków a piwa coraz bardziej przypominają płynne desery.
Przedstawiamy 10 najpopularniejszych dodatków, jakie znajdziecie w słodkich piwach. #Teamsłodyczka będzie zadowolony!
Kokos (Windows Blinds Down, Free the Parrots – Maltgarden)
Śledząc piwne premiery, nie da się nie zauważyć, że wśród Pastry Stoutów najwięcej jest tych z kokosem! Owoc ten wyróżnia się jednym z najmocniejszych i najbardziej charakterystycznych aromatów i świetnie sprawdza się w słodyczach. W świecie kraftu, kokos robi furorę już od kilku sezonów i pomimo ogromnej liczby kokosowych premier, miłośnicy piwnych deserów wciąż poszukują kokosanki idealnej. Kilka piw otrzymało już zresztą wiele mówiący przydomek „Bounty w płynie”, że wspomnę choćby o niedawnej serii Pastry Stoutów z Browaru Maltgarden, wśród których znalazły się Windows Blinds Down oraz Free the Parrots. Oba wypusty były bardzo aromatyczne, bardzo gęste i bardzo… tłuste. Kokos nie jest najłatwiejszym dodatkiem, dlatego trzeba liczyć się z pewnymi estetycznymi konsekwencjami. Jeśli więc zobaczycie w piwie pływające oka i farfocle, nie zrażajcie się. To i tak może być najlepszy deser w Waszym życiu!
Inne piwa z dodatkiem kokosa: Buzdygan Rozkoszy – Browar Harpagan; Pan Kierownik – Browar Zakładowy; Cocobanger – Pohjala.
Kakao (Maczeta – Browar Minister oraz Choco Porter – Pinta)
Czy potraficie wyobrazić sobie życie bez czekolady? Jeśli kochacie słodycze, to zakładam, że nie. Czekoladowe akcenty w piwie są tak samo pożądane, jak jej obecność w brownie czy fondancie.
W piwowarstwie, czekoladowy profil osiąga się zazwyczaj za pomocą odpowiednich słodów, ale w niektórych piwnych stylach nie ma przeciwwskazań, aby sypnąć do tanku ziarnami kakaowca. Tak zrobili, m.in. Browar Minister, dodając kakao do Imperialnego Stouta (Maczeta) oraz browar Pinta, wzbogacając czekoladowym dodatkiem Portera Bałtyckiego (Choco Porter). No właśnie, siłą tego dodatku jest jego uniwersalność. Kakao świetnie sprawdzi się zarówno w wytrawnych piwach, gdzie przyjmie charakter gorzkiej czekolady, jak i słodkich, deserowych ulepkach.
Inne piwa z dodatkiem ziaren kakaowca: Chcesz ciasteczko? – Browar Artezan & Lervig, The Waiter – Browar Brokreacja; Cicha Noc – Browar Za Miastem; Kko – Browar Czarna Owca.
Orzech (Park Bench Afternoon – Maltgarden oraz Potion #4 – Brokreacja)
Od czekolady do orzechów droga niedaleka, dlatego nie mogło zabraknąć tego dodatku w naszym rankingu. Orzech niejedno ma imię i w piwach były stosowane jego najróżniejsze odmiany. Wciąż jednak łatwiej znaleźć piwa z dodatkiem orzechowego aromatu, aniżeli prawdziwych bakalii. Wiąże się to z tym, że trudno z orzechów wyciągnąć ich smak, znany na przykład z popularnych słodyczy. Sztuka ta udała się jednak Maltgardenowi, który do piwa Park Bench Afternoon dodał orzechy laskowe, nadając imperialnemu stoutowi mocno orzechowego profilu. Chyba jeszcze ciekawszy wydaje się być uwarzony przez Brokreację Potion #4, w którego składzie znalazły się orzechy makadamia oraz wanilia burbońska. Brzmi smacznie, prawda? Panowie z Krakowa dbają o to, aby ich seria „sztosów” stale zaskakiwała.
Inne piwa z dodatkiem orzechów: Muffin – Piwojad; Angelico Stout – Piwne Podziemie; Big Bad Baptist Peanut Butter Cup – Epic Brewing Company.
Migdały (Almond Coffecat – Rockmill)
Popularny dodatek do ciast, również znalazł uznanie wśród piwowarów, którzy starają się przemycić wyrazisty smak migdałów do piwa. O tym czy się to udało, można zazwyczaj stwierdzić już po pierwszych łykach, bo smak migdała jest na tyle charakterystyczny, że trudno pomylić go
z innymi bakaliami. Migdałowy profil można zresztą odnaleźć w wypustach, w których nie został on nawet użyty a także w mocniejszych alkoholach, takich jak rum. Browar Rockmill, w ich Almond Coffecat, smak migdałów połączył z kawą i oba dodatki świetnie się uzupełniły.
Inne piwa z dodatkiem migdałów: Potion #2 – Browar Brokreacja; Dessert in a Can: Rocky Road Ice Cream – Amundsen Brewery.
Kawa (Beeramisu – Deer Bear oraz Rajski Miażdżyszpon – Browar Harpagan)
Choć kawa sama w sobie sodka nie jest, to ze słodkościami jak najbardziej się kojarzy. Filiżanka małej czarnej, cappuccino czy latte, to obowiązkowy dodatek do ciasta. Nic dziwnego, że cukiernicy używają kawy bezpośrednio przy produkcji smacznych wypieków (są tu fani tiramisu?). W piwowarstwie, kawa jest popularna do tego stopnia, że browary eksperymentują z jej różnymi odmianami, które dodają niuansów do ogólnego profilu piwa (tak było w serii I’m Your Barrista Browaru Maltgarden). Do piwnego deseru, ziaren kawy użył na przykład Deer Beer – dla wielu beer geeków najlepszy „cukiernik” wśród kraftu. Ich Beeramisu łączy przyjemną słodycz popularnego deseru i wytrawną alkoholowość (zasługa beczki po Bourbonie). Ciasto z dodatkiem alkoholu – toż to klasyk nad klasyki! O tych co wolą kawę z mlekiem, zadbał Browar Harpagan, warząc Rajskiego Miażdżyszpona, z dodatkiem cappuccino. W szle dominują aromaty kawowo- czekoladowo-waniliowe a całość wieńczy delikatna pianka.
Inne piwa z dodatkiem kawy: Black Noble – Rockmill; Kawko i Mlekosz – Piwoarownia; Coffecup– Szpunt.
Wanilia (Abra Kadabra – Pinta)
Ten dodatek to synonim cukierni. Aromatyczny, wyrazisty, a przy tym delikatny – wanilia pasuje do wszystkiego! W piwie, aromat wanilii pożądany jest szczególnie w piwach Bourbon Barell Aged. Tam, jest to zasługa beczki i odpowiedniego leżakowania. Ale wanilia to też świetny dodatek do pastry stoutów. Przykładem niech będzie tu Abra Kadabra, czyli Mini Pastry Stout z browaru Pinta, który został uwarzony w serii Pinta Miesiąca (co miesiąc browar z Wieprza warzy eksperymentalne piwo, które sprzedaje wyłącznie do zaprzyjaźnionych pubów). Wypełniony wanilią deser jest idealny dla osób trzymających dietę, gdyż ma zaledwie 2.5% alkoholu!
Inne piwa z dodatkiem wanilii: Pinta Deli Store Pastry Sour – Pinta; Mahna Mahna (Bidi Bidibi) – Kingpin & Monyu Brewin.
Cynamon (Milky Moon – Browar Golem)
Ludzie dzielą się na tych co kochają cynamon i tych, co go nienawidzą. Słowem – nie sposób przejść obok niego obojętnie. Jeśli należycie do tej pierwszej grupy, z pewnością posmakowałoby Wam piwo Browaru Golem – Milky Moon, który parę lat temu na nowo zdefiniował pojęcie słodkiego piwa. Milky Moon miał kilka wersji – podstawową oraz leżakowaną w beczkach po rumie i bourbonie. Już sam skład zwiastuje grube konotacje z cukiernią, a aromat i smak tylko to potwierdza. Gęste, wyklejające, mocno deserowe piwo podbiło beer geekowe serca z cukru.
Inne piwa z dodatkiem cynamonu: Charlotte – Nepomucen; Kolektyw – Browar Zakładowy;Obsidian Sea – Pinta z Dry&Bitter.
Masło Orzechowe (Furia Ferworu – Browar Harpagan)
Masło orzechowe czyli mokry sen każdego łasucha, a zarazem koszmar tych, co dbają o linię i liczą każdą kalorię. Kaloriami w piwie nikt się za bardzo nie przejmuje, a masło orzechowe można w nich spotkać coraz częściej. Tak jest w imperialnym Porterze Bałtyckim uwarzonym przez
Browar Harpagan. Ich Furia Ferworu, oprócz sporej zawartości masła orzechowego, została poddana procesowi leżakowania i przez długi czas dojrzewała w beczce po Buffalo Trace Kentucky Bourbon Whiskey. Słodycz orzechowej pasty została skontrowana przez szlachetne nuty beczki, co dało słodko-wytrawny deser, idealny na długi wieczór.
Inne piwa z dodatkiem masła orzechowego: Bahama Mama – Browar Hopito; Dessert in a Can – Amundsen Brewery.
Banany (Ban na banana – Browar Czarna Owca)
Czas na owocki! I to jedne z tych najsłodszych. Banan to znane źródło cukru, dlatego browary chętnie sięgają po ten dodatek. Browar Czarna Owca użył żółtych owoców do Imprialnego Pastry Stouta, do którego dodał również ziarna kakaowca oraz laktozę. Jak się pewnie domyślacie, dodatki stworzyły słodkie, degustacyjne piwo, które pomimo deklarowanych 10% alkoholu, wchodzi niczym najsmaczniejszy koktajl.
Inne piwa z dodatkiem bananów: Bananowa Odzież – Piwoteka, Banana Stout Grand Prix – Pinta; Banana Peach – Brewery Hills
Syrop Klonowy (French Toast – Browar Stu Mostów)
Na koniec klasyk amerykańskich śniadań, ale w nieco innej formie. Mowa o syropie klonowym, dodatku, który do niedawna można było zaleźć niemal w każdym pastry stoucie, jaki przyjeżdżał do nas z Zachodu. W Polsce syrop klonowy nie jest aż tak popularny, ale piwowarzy jego znak znają już doskonale. Piwo z syropem klonowym wypuścił niedawno wrocławski Browar Stu Mostów, jednak dodatek ten był użyty w postaci naturalnego aromatu. Dlaczego postawiłem uwzględnić w rankingu piwo z aromatami, podczas gdy spokojnie znalazłyby się wypust zawierający w składzie prawdziwe masło orzechowe? Przyczyna jest prosta – trend. Do piwnych deserów aromaty dodaje się często i nie jest to tajemnicą. Po części chcą tego sami konsumenci, którzy szukają piw z jeszcze wyraźniejszą nutą danego dodatku. French Toast zawiera dodatkowo aromaty czekolady, melasy, wanilii, oraz cynamonu i zbiera bardzo dobre noty.
Inne piwa z dodatkiem syropu klonowego: Potion #6 – Browar Brokreacja; seria Delegacja Zagraniczna – Browar Zakładowy; Buzzsaw – Cervisiam
Chcecie więcej piwnych zestawień?
Przeczytajcie: