Obalamy mity o spalaniu alkoholu! Czyli dlaczego warto mieć alkomat?

Artykuł został przygotowany przez markę Promiler. Poznańskie Targi Piwne oraz Promiler nie zalecają nadużywania alkoholu oraz wspierają ideę jego odpowiedzialnego spożywania.


Mit nr 1: Picie jednego piwa na godzinę sprawia, że będziesz wystarczająco trzeźwy, żeby prowadzić.

Ten mit wskazuje na to, że pijąc jedno piwo lub drinka na godzinę nasz metabolizm na tyle poradzi sobie ze spalaniem alkoholu, że będziemy trzeźwi. Niestety, nie można tego stwierdzenia uznać za fakt, ponieważ każdy organizm inaczej radzi sobie z trawieniem alkoholu. Średnie spalanie alkoholu wynosi około 100 miligramów alkoholu na kilogram wagi człowieka w 1 godzinę. Oznacza to, że mężczyzna o wadze 72 kg spala około 7 gramów alkoholu w godzinę. Jednak oprócz wagi równie istotne są inne czynniki wpływające na trzeźwienie, takie jak płeć, czynniki genetyczne, itd. Co więcej, z czasem upijamy się coraz bardziej – a więc każda kolejna godzina picia alkoholu zwiększy stężenie alkoholu we krwi, a nie zmniejszy.

Mit nr 2: Mieszanie różnych rodzajów alkoholu sprawia, że bardziej się upijasz.

Nie ma znaczenia jak wiele różnych alkoholi wypijesz. Istotna jest zawartość alkoholu, którą skonsumujesz. Największy wpływ na stopień upojenia alkoholowego i trzeźwienia ma ilość alkoholu jaki wypijesz, ale też czy podczas picia jadłeś coś lub też byłeś „na czczo”. Faktem jest, że spożywanie alkoholu w towarzystwie jedzenia spowalnia absorbcję alkoholu.

Podsumowując: żeby spowolnić wchłanianie alkoholu, po degustacji piwa podczas Poznańskich Targów Piwa koniecznie odwiedź strefę Street Food Spot 😉

Mit nr 3: Możesz oszukać alkomat.

W Internecie znajdziesz wiele artykułów czy filmów świadczących o możliwości oszukiwania alkomatów. Począwszy od trików z monetą w ustach przez jedzenie czosnku czy korzystanie z płynu do płukania ust. Alkomatu jednak nie da się oszukać! Detektor alkoholu nie funkcjonuje na zasadzie rozpoznawania zapachu alkoholu jak myśli część osób. Czujnik badający stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu działa na zasadzie reakcji chemicznej i wychwytuje jedynie molekuły alkoholu.

Mit nr 4: Istnieją sposoby na szybkie wytrzeźwienie.

Mimo, że w Internecie można znaleźć wiele rad jak przyspieszyć proces trzeźwienia to jednak większość z nich nie ma podstaw naukowych. Można przeczytać np. o zbawiennym działaniu soku z cytryny czy kiszonej kapusty, ale też o wysiłku fizycznym czy kawie. Kawa daje jednak pozorne poczucie energii i chwilowo pomaga w poprawie samopoczucia. Wysiłek fizyczny nie jest też wskazany, podczas gdy „już” zatruliśmy organizm. Sok z cytryny lub kiszonej kapusty wprawdzie może uzupełnić niedobory witaminy C, którą wypłukuje alkohol, jednak nie jest gwarantem poprawiania spalania alkoholu. Niestety, tak naprawdę na wytrzeźwienie jest tylko jeden skuteczny lek… upływający czas! 🙂

Chcecie więcej?

Author picture

Projektujemy i dostarczamy nowoczesne i precyzyjne alkomaty, które mierzą stężenie alkoholu w organizmie na podstawie próbki wydychanego powietrza. Nasza oferta jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej produkty, z których od lat korzystają służby mundurowe, właściciele firm, a także Klienci indywidualni.

Strona autora
Author picture

Projektujemy i dostarczamy nowoczesne i precyzyjne alkomaty, które mierzą stężenie alkoholu w organizmie na podstawie próbki wydychanego powietrza. Nasza oferta jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej produkty, z których od lat korzystają służby mundurowe, właściciele firm, a także Klienci indywidualni.

Strona autora