Trudno o polski odpowiednik nazwy „egg nog”. Niektórzy przyrównują go do ajerkoniaku, jednak w rzeczywistości to dwie zupełnie inne rzeczy – podczas gdy ajerkoniak to gęsty likier jajeczny, który pije się „na kieliszki”, egg nog to słodki napój o stosunkowo niskiej zawartości alkoholu, którym raczyć się można bardziej „na szklanki”. Istnieją także wersje zupełnie bezalkoholowe, które są odpowiednie dla dzieci.
Egg nog, szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, nierozłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, gdyż to właśnie w tym okresie ląduje na amerykańskich stołach. Jak to z takimi przepisami bywa, nie ma na niego jednej receptury, choć klasycznie przyjmuje się, że jego podstawą są jajka, mleko lub śmietanka, alkohol (rum, brandy lub whisky) oraz przyprawy, takie jak wanilia, cynamon, goździki czy gałka muszkatołowa. Egg nog z założenia jest słodki. Bardzo, bardzo słodki! Ale ja dziś przedstawiam wam wersję, w której mocny alkohol zastąpiony został piwem dyniowym – dzięki temu stał się on dużo bardziej pijalny, a dyniowa nuta nadaje mu dodatkowego charakteru. No i można go pić nie tylko od święta!
Składniki:
- 300-400 ml piwa dyniowego (u mnie padło na Dyniowe z Brovarii, ale jeśli nie wiecie jakie wybrać, zobaczcie nasze zestawienie!)
- 3 jajka
- 150 ml śmietanki 30%
- 50 g drobnego cukru
- 1 laska wanilii
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/2 łyżeczki mielonych goździków
Sposób przygotowania:
- Jajka sparzamy wrzątkiem. Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywno.
- Laskę wanilii przekrawamy wzdłuż na pół i tępą stroną noża wyskrobujemy ziarenka. Dodajemy do żółtek. (Tutaj mała podpowiedź – nie wyrzucajcie reszty wanilii! Wsadźcie ją do słoiczka z cukrem by otrzymać domowej roboty cukier waniliowy)
- Żółtka z wanilią ucieramy z połową cukru, aż staną się jasne i puszyste.
- Do utartych żółtek dodajemy białka i delikatnie łączymy razem.
- Śmietankę ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodając resztę cukru oraz przyprawy. Ubitą śmietankę dodajemy do jajek i delikatnie mieszamy, aż składniki się połączą.
- Na koniec do mikstury wlewamy małym strumieniem piwo i ponownie mieszamy wszystko razem, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Gotowy egg nog chłodzimy w lodówce przez minimum 2-3 godziny. Podajemy na zimno. Przed podaniem raz jeszcze mieszamy, gdyż
Smacznego!
Chcecie więcej?
- Na święta polecamy również przepis na piernik na piwie
- W naszym zestawieniu poznacie kilka najciekawszych piw dyniowych na polskim rynku piw rzemieślniczych
- Piwo dyniowe możecie uwarzyć także w domu – swoim przepisem podzielił się z nami Maciej Paszkowski z Brovarii