Przewiń do treści
Twitter Facebook Instagram Wstecz Szukaj
Przewiń do treści

Jak działa alkohol we krwi czyli fakty i mity o tym jak się upijamy i trzeźwiejemy.

Jak działa alkohol we krwi czyli fakty i mity o tym jak się upijamy i trzeźwiejemy.
Jak działa alkohol we krwi czyli fakty i mity o tym jak się upijamy i trzeźwiejemy.
Tagi: 
promiler

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Promiler.

W sobotni wieczór spijasz piwo na spotkaniu ze znajomymi. Czas błogo płynie na rozmowie i zabawie, kolejne kufle znikają ze stołu, a wasz humor jest coraz lepszy. Po dwóch kolejkach rudowłosa koleżanka myli już słowa, a kumpel w wadze ciężkiej trzyma się jakby dopiero dołączył do waszego towarzystwa. Co wpływa na to jak szybko się upijamy i trzeźwiejemy? Sprawdź!

Kobietę łatwiej upić niż mężczyznę

To stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Przede wszystkim, na tempo upijania ma wpływ masa ciała, którą większość kobiet ma mniejszą niż mężczyźni. Inne fizjologiczne różnice między kobietami i mężczyznami również wpływają na to, że panie szybciej reagują na alkohol. Płeć piękna ma w strukturze ciała więcej tłuszczu natomiast mniej wody, co sprawia, że organizm kobiety ma mniejszą szansę na rozcieńczenie alkoholu.

Metabolizm i genetyka

Oczywiście, nie od dziś wiadomo, że indywidualna przemiana materii ma ogromne znaczenie w przyswajaniu i trawieniu alkoholu. Jednak niedawno amerykańscy naukowcy odkryli, że gen CYP2E1, który znajduje się w końcowym odcinku chromosomu 10, odpowiedzialny właśnie za metabolizm, reguluje również stopień wrażliwości na alkohol.

Bez zagryzki ani rusz!

Wszyscy koneserzy alkoholu wiedzą, że picie na „pusty żołądek” jest niebezpieczne. To prawda, że jedzenie podczas picia napojów wyskokowych zmniejsza absorpcję alkoholu. Z pewnością dlatego na tradycyjnym polskim weselu wódkę zakąszano sycącymi potrawami. Dla zniwelowania działania alkoholu równie istotne jest nawadnianie organizmu, a więc picie nie tylko wody ognistej, ale również tej zwykłej.

Niespodzianka następnego ranka

Wypicie paru piw lub kilku kolorowych drinków może skończyć się kacem następnego dnia. Co jednak, jeśli czujemy się całkiem dobrze wstając rano po suto zakrapianej imprezie, która skończyła się zaledwie kilka godzin wcześniej? Wydaje nam się, że organizm całkiem sprawnie poradził sobie z trawieniem alkoholu. Nic bardziej mylnego. Mimo świetnego samopoczucia resztki alkoholu mogą nadal krążyć w naszych żyłach. A wsiadając za kółko możemy stać się kolejnymi „nietrzeźwymi kierowcami” w statystkach policyjnej akcji „trzeźwy poranek”. Trzeźwienie jest procesem bardzo indywidualnym. Pamiętajmy, że w Polsce mamy limit trzeźwości do 0,2 promila, a prowadzenie pojazdów powyżej pół promila to przestępstwo!

Przebadaj się alkomatem

Nie ryzykuj! Przy wejściu na Targi Piwne będą na Ciebie czekały alkomaty barowe PROMILER, dzięki którym będziesz mógł się przebadać przed powrotem do domu. Ciesz się smakiem pysznego piwa i zajrzyj na stanowisku Promiler, żeby sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Chcecie więcej?

                          Promiler
Autorem tego wpisu jest: Promiler
Alkomaty osobiste, profesjonalne dla służb mundurowych oraz stacjonarne. Technologia pomiaru wykorzystywana przez polską Policję, teraz także w alkomacie dla Ciebie.

Komentarze