Po dłuższej przerwie, czas powrócić do przedstawiania piwnych styli. Mamy ku temu świetną okazję ponieważ nadchodzi kolejna edycja, już trzecia, The Greater Poland Cup! Wciągu nadchodzących tygodni zaprezentuje Wam wszystkie piwne style, które będą oceniane na konkursie wśród piw uwarzonych przez domowych piwowarów.
Dzisiaj rozpoczniemy od stylu z niemieckim rodowodem. Piwo pszeniczne, które posiada doskonale Wam znany charakter będący połączeniem przyprawowych fenoli i owocowych estrów. Każdy pomyśli od razu o weizenie, jednak dodajmy do niego jeszcze sporo nut dymnych! Dzisiaj opowiem wam o piwie w stylu Rauchweizen.
Rauchweizen
Rauchweizen jest piwem warzonym przy użyciu słodu jęczmiennego i pszenicznego, gdzie słód pszeniczny stanowi najmniej połowę zasypu. Jednocześnie ponad połowa zasypu powinna być słodem wędzonym bukiem. Piwo posiada spore zmętnienie, zazwyczaj o barwie pomiędzy jasnosłomkową a ciemnomiedzianą oraz z białą lub jasnobrązową obfitą, trwałą pianą. W aromacie i smaku występują wyraźne nuty wędzone pochodzące z użytych słodów. Możemy również zauważyć nuty przyprawowo-goździkowe mieszające się ze słodkim aromatem bananów, brzoskwini czy wanilii. Wszystkie te aromaty powstają podczas fermentacji przy użyciu specjalnych weizenowych szczepów drożdży. Rauchweizen posiada przeciętnie pomiędzy 4,5 a 6 % zawartości alkoholu, wysokie nagazowanie oraz zachowany balans pomiędzy słodową wędzonką a profilem bawarskiej pszenicy.
Rauchweizen jest tradycjnym piwem niemieckim, wywodzącym się z górnej Frankonii. Jest piwem znaczniej bardziej wymagającym od przeciętnej bawarskiej pszenicy czy niemieckiego pilsa jednak znajduje sporo zwolenników, zwłaszcza w Bawarii czy w Czechach. Świetnym przedstawicielem stylu Rauchweizen jest piwo warzone przez browar Schlenkerla, znajdujący się w niemieckim Bambergu. Browar który wyspecjalizował się w warzeniu piw wędzonych. I naprawdę robią to genialnie.
Zasyp
Podstawą zasypu dla rauchweizena jest po połowie słód pszeniczny i słód jęczmienny wędzony. Wędzonka w słodzie powinna pochodzić z wędzenia drewnem bukowym, nie może być torfowa. Dobre rezultaty możemy też osiągnąć korzystając ze słodu pszenicznego wędzonego. Ciemniejsze wersje rauchweizena mogą być uzupełnione dodatkiem słodów karmelowych jasnych i ciemnych (5-12%). Możemy pokusić się też o użycie słodów ciasteczkowych (do 5%), żeby zbudować bardziej złożony smak oraz zwiększyć pełnie piwa.
Chmielenie
Piwo w stylu rauchweizen chmielimy oszczędnie nadając krótką i łagodną goryczkę. Do chmielenia używamy klasycznych niemieckich chmieli nadających ziołowy charakter. Świetnie sprawdzą się takie odmiany jak Magnum, Perle czy Tettnang. Możemy również skorzystać z angielskich czy kontynentalnych odmian, dobrze sprawdzi się nasza rodzima Marynka.
Drożdże
Do piwa w stylu rauchweizen używamy drożdży górnej fermentacji, o niskiej flokulacji, nadających estrowo-fenolowy profil aromatyczny kojarzący się bananem, goździkiem, wanilią czy brzoskwinią. Drożdże pasujące do profilu to na przykład Fermentis WB06, Fermentum Mobile 41 Gwoździe i Banany czy też White Labs WLP351 Bavarian Weizen Ale Yeast.
Receptura na warkę 20 litrową – 12 blg
Smacznego!
Chcesz wiedzieć więcej o warzeniu piwa?
- Sprawdźcie pozostałe receptury Macieja Wentowskiego dla piwowarów domowych
- Posłuchajcie co o stylach piwnych mówimy w naszym cyklu Lany Poniedziałek