Picie piwa to zajęcie wybitnie towarzyskie, uwielbiamy spotykać się w pubach, piwnych ogródkach oraz na panelach degustacyjnych. I nawet, jeśli zdarza nam się degustować sztosy w domowym zaciszu, to i tak mamy potrzebę podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z osobami, które tak jak my pasjonują się piwem rzemieślniczym. Pomagają w tym liczne piwne aplikacje, które podbijają obecnie świat kraftu. Poniżej omawiam te najciekawsze z nich.
Poznajcie piwne aplikacje, które powinny znaleźć się w smartphonie każdego beer geeka!
Ratebeer | Android, IOS
Ratebeer to jeden z najpopularniejszych piwnych portali, za pomocą którego możemy oceniać wypite przez nas piwa oraz sprawdzać ich aktualny rating. To również jeden z popularniejszych przewodników po piwnym świecie, dzięki któremu oprócz piw i browarów odnajdziecie miejsca, w których możecie napić się dobrego piwa. W formie znanej do dzisiaj, Ratebeer funkcjonuje od 2000 roku, co daje mu również znaczenie historyczne.
Aplikację Ratebeer możecie ściągnąć zarówno na system IOS, jak i Android. Wraz z apką otrzymujecie dostęp do ogromnej bazy danych, gdzie znajdziecie ponad 600 tys. piw, 30 tys. browarów i około 70 tys. pubów i restauracji. Piwa opisane są bardzo szczegółowo – oprócz podstawowych parametrów, mamy podgląd do rozbitych na kategorie ocen, a także recenzji użytkowników. Sami również możecie pisać i oceniać, dając wskazówkę kolejnym użytkownikom, chcącym napić się danego piwa. Te można zapisywać, a dzięki sporym możliwościom sortowania, szukanie nowych wypustów może okazać się fajną zabawą.
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
Untappd – Discover Beer | Android, IOS
Obecnie chyba najbardziej wiarygodne źródło, służące beer geekom do sprawdzania opinii o piwie oraz samemu ich wyrażania. Rating na Untappd bywa ważnym czynnikiem przy wyborze piwa, co zauważają puby i sklepy specjalistyczne, coraz częściej podając oceny z aplikacji. Twórcy apki piszą: „Untappd to geospołeczna usługa sieciowa, która pozwala użytkownikom meldować się do aplikacji i informować o pitych aktualnie piwach, a także dzielić się z przyjaciółmi swoimi lokalizacjami„. Aplikacja pełni więc także funkcję społeczno-towarzyską, ułatwiając wchodzenie piwoszy w interakcje.
Za jej pomocą możecie oceniać piwa, recenzować je, wyszukiwać, dodawać i obserwować użytkowników, a nawet skanować piwne kody kreskowe, w poszukiwaniu informacji o piwie, które chcecie kupić. Dodatkowo, do waszej dyspozycji jest lista piwnych życzeń, ranking najpopularniejszych piw oraz browarów, zestawienie trendujących lokali, a także aktualizowany przegląd nadchodzących wydarzeń.
Aplikację pobrało już ponad milion osób, co czyni ją najpopularniejszą, tak rozbudowaną piwną aplikacją na świecie.
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
Polski Kraft | Android
Polski odpowiednik omawianych wyżej, zagranicznych aplikacji. Znajdziecie tu wyłącznie polskie piwa rzemieślnicze, które użytkownicy mogą oceniać oraz recenzować. Oprócz społecznościowej strony apki, Polski Kraft oferuje także coś dla osób chcących zgłębiać swoją wiedzę o piwnym rzemiośle. Znajdziecie tu newsy, artykuły oraz wygodną wyszukiwarkę, która zaprowadzi was jeszcze do wielu ciekawych podstron.
Comiesięczną tradycją jest wybór Kraftu Tygodnia oraz Kraftu Miesiąca, czyli piw, które cieszyły się największą popularnością w określonym przedziale czasowym. To może być świetna rekomendacja przed kolejną wizytą w sklepie specjalistycznym.
Co ważne, Polski Kraft pozwala śledzić nowości, których jest obecnie na tyle dużo, że bez apki można sporo przeoczyć. To również przydatny asystent zakupów – będąc w sklepie możesz zeskanować kod kreskowy piwa, który skieruje Cię na jego stronę w aplikacji, gdzie znajdziesz podstawowe informacje.
Pobierz aplikację na system Android
Ontap | Android, IOS
Piwny przodownik, który od lat prowadzi nas po pubach i multitapach w największych polskich miastach. Aplikacja umożliwia podejrzenie listy piw podpiętych do kranów w miejscach, które mają na Ontap swój profil. A mają go niemal wszystkie miejscówki związane z kraftem. Aplikacja jest szalenie popularna zarówno wśród spragnionych dobrego piwa beer geeków, jak i właścicieli miejsc ze świeżym piwem. Co więcej, w niektórych pubach wyświetlana na ekranie lista z Ontapa zastąpiła tradycyjną tablicę z wypisanymi kredą pozycjami. Aplikacja jest bardzo wygodna i szybko pozwala nam przejrzeć wybrane miejsca. Jeśli interesuje nas jakieś konkretne piwo, to mamy możliwość wyszukania go po nazwie.
Ontap tak bardzo wrósł w pubową kulturę picia piwa, że nawet będąc w pubie, kiedy nie che nam się odchodzić od znajomych, możemy na żywo sprawdzić co oferuje aktualnie lokal. Oprócz nazwy piwa, browaru, stylu oraz podstawowych parametrów, aplikacja podaje czas w jakim dane piwo zostało podpięte.
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
Beer With Me | Android, IOS
Kolejna aplikacja społecznościowa z piwem w tle. Ustaliliśmy już, że piwo najlepiej pić w towarzystwie, dlatego nawet jeśli Twoich najbliższych nie ma w pobliżu, to dzięki Beer With Me mogą partycypować w piwnym wieczorze. Brzmi niezwykle aktualnie, prawda?
Jeśli nie chcesz degustować piwa sam, zaloguj się na apkę, zaznacz co pijesz i gdzie pijesz oraz znajdź swoich znajomych. Ci dostaną powiadomienie i – jeśli będą w pobliżu, to być może do Ciebie dołączą, a jeśli są zaszyci z piwem w domu, możecie napić się zdalnie, na odległość.
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
Beer Buddy – napij się ze mną! | Android, IOS
Podobnie do aplikacji opisanej wyżej działa polska apka Beer Buddy, gdzie dodatkowo możecie dodawać znajomych, rozmawiać z nimi za pomocą wbudowanego komunikatora, a także sprawdzać ilość wypitego alkoholu. Jeśli degustujecie kolejnego, wyśmienitego sztosa i chcecie ten moment celebrować z podobnymi Wam piwnymi pasjonatami, wystarczy, że wyszukacie swojego piwnego kumpla i nawiążecie z nim kontakt. Długie rozmowy przy piwie gwarantowane!
Aplikacja cieszy się sporą popularnością. Do tej pory pobrało ją ponad 500 tys. osób. Zachęcam do zainteresowania się aplikacją zaraz po ponownym otwarciu pubów, mapa Twojego miasta na pewno będzie gęsta od meldujących się „na mieście” beer geeków.
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
Beers | Android
Kolejna polska aplikacja w zestawieniu, dzięki której stworzysz własną kolekcję wypitych piw. W zasadzie to jedyna funkcja tej apki, ale za to bardzo rozbudowana, gdyż do piwa możecie dodawać zdjęcia, wszystkie ważne parametry, a nawet jego cenę i własne notatki. Poza tym, zapisane piwa możecie wyszukiwać i sortować po kilku kategoriach, a dodatkowo, dla miłośników analityki dostępne są piwne statystyki. Co ważne, apka działa offline, więc jak skończy Wam się pakiet internetowy, to Wasza ciężka praca piwnego skryby nie pójdzie na marne.
Aplikacja przyda się tym beer geekom, którzy lubią mieć coś więcej oprócz mglistych wspomnień poprzedniego wieczoru.
Pobierz aplikację na system Android
My Beer Notes| Android
Podobnie do Beers działa aplikacja My Beer Notes, w której – jak podkreśla nazwa – stworzycie listę wypitych piw, a także tych wypustów, które macie w planach wypić. Twórcy zadbali o najważniejsze kategorie, które możecie dodawać do opisu piwa (styl, IBU, woltaż, itd.).
Aplikacja jest wciąż rozwijana, a piwne style aktualizowane.
Pobierz aplikację na system Android
BrewGene | IOS
Jeśli korzystacie z iPhona, wcale nie musicie porzucać marzeń o posiadaniu w swoim telefonie wirtualnej listy piw. Z pomocą przychodzi aplikacja dostępna na IOS – BrewGene, która oferuje podobne możliwości co dwie powyższe apki. Przyjrzyjmy się BrewGene bliżej.
Podczas degustacji możecie otagować pite piwo, oceniać je oraz robić szczegółowe notatki. Im więcej piw ocenicie, tym bardziej dopasowane będą rekomendacje, które podrzuci Wam aplikacja. Dzięki nim, nie tylko nie będziecie musieli martwić się o wybór kolejnego piwa, ale też o to, gdzie je kupić, bo BrewGene służy pomocą również w tym temacie, wyszukując dla Was sklepy posiadające poszukiwane przez Was piwo.
Dodatkowo, apka połączona jest z Twitterem, Facebookiem a także daje możliwość połączenia się z Waszymi znajomymi i podejrzenia listy ich ulubionych piw. To dobra opcja jeśli chcecie obdarować kumpla-piwosza prezentem.
Pobierz aplikację na system IOS
Home Brew | Android
Jeśli jesteście zainteresowani piwowarstwem domowy i szukacie podpowiedzi oraz dobrych rad od swoich kolegów z całego świata, warto pobrać apkę Home Brew, stworzoną przez założycieli strony Homebrewtalk.com. Aplikacja to nic innego, jak forum zrzeszające zarówno zawodowych rzemieślników, jak i początkujących piwowarów, którzy dopiero planują uwarzenie swojej pierwszej warki. Oprócz możliwości zadawania pytań i tworzenia wątków na forum, Home Brew oferuje także dostęp do licznych artykułów, receptur, recenzji oraz ogłoszeń.
Twórcy aplikacji podpowiadają, że wśród materiałów dostępnych na Home Brew znajdziecie tematykę związaną z fermentacją, drożdżami, chmielami oraz słodami, procesem warzenia, technikami warzenia, sprzętem, urządzeniami sanitarnymi oraz projektami diy. Dodatkowo, natraficie także na informacje dotyczące wina, cydrów oraz miodów pitnych.
Pobierz aplikację na system Android
BJCP Beer Styles | Android, IOS
BJCP to światowa organizacja, wyróżniająca piwne style. Tych z roku na rok przybywa, dlatego warto być na bieżąco. Waszą piwną wiedzę zorganizuje aplikacja BJCP Beer Styles, gdzie znajdziecie wszystkie opisane piwne style. Aplikacja przyda się nie tylko wchodzącym w świat kraftu adeptom, ale też osobom pragnącym zostać piwnymi sędziami, którzy mają potrzebę uporządkowania swojej wiedzy oraz poznania wyróżników poszczególnych stylów.
Zasiadający w komisjach oraz składach Jury piwni sędziowie, również potrzebują stałego dostępu do informacji o konkursowych stylach, dlatego aplikacja BJCP przyda się także im.
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
Breewe – Breweries Navigator & Craft Beer Locator | Android, IOS
Jak piszą twórcy apki: „Pomożemy Ci spróbować piw kraftowych z całego świata. Dysponujemy największą bazą danych o browarach oraz społeczności piwnej, która dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi”. Brzmi fajnie, prawda? Brewee to aplikacja, która pozwala znaleźć puby oraz piwne restauracje w Waszej okolicy. „Okolica”, póki co ogranicza się do 5 państw: Belgii, Czech, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, ale biorąc pod uwagę imponujący rozwój tamtejszych rynków, jest co sprawdzać! Jadąc do jednego z tych krajów będziecie na bieżąco w temacie nowo powstałych browarów oraz pubów.
Oprócz tego, że użytkownik może wyszukiwać miejsca z piwem, może je również dodawać i oceniać. Brewee to must have każdego piwnego globtrotera.
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
BONUS: Brew Town | Android, IOS
Welcome to Brew Town! The world’s foremost Craft Beer Simulator! – tak zachęcają do pobrania apki jej twórcy. Brew Town to przede wszystkim dobra zabawa, ale też spora dawka wiedzy o branży piwowarskiej. Po odpaleniu aplikacji wcielacie się we właściciela browaru kraftowego, gdzie jesteście odpowiedzialni za wszystko – tworzenie receptur, warzenie piwa, przygotowywanie etykiet, a – co najważniejsze – rozwój Waszego browaru. Brew Town jest więc grą ekonomiczną o smaku piwa rzemieślniczego!
Do tej pory aplikację pobrało ponad 500 tys. osób. Zapewne są wśród nich właściciele nowych polskich browarów rzemieślniczych!
Pobierz aplikację na system Android
Pobierz aplikację na system IOS
BONUS 2: Degustator
Na koniec przedstawiamy Wam nie klasyczną aplikacją, a internetowego doradcę, stworzonego przez autorów piwnego bloga Piwolucja. Degustator jest zespolony ze stroną PolskiKraft.pl i doskonale wie, jakie piwo Wam polecić! Jak to działa? Wystarczy, że odpowiecie na kilka pytań, które zahaczają o Wasze smakowe preferencje, a następnie otrzymacie rekomendację 3 różnych piw, o których więcej przeczytacie na wspomnianym portalu. Degustator zaprogramowany jest tak, aby polecał nowe piwa, które mają najwięcej pozytywnych ocen.
Chcecie więcej?
Jak już wybierzesz się wreszcie do ulubionej knajpy na piwo, to:
- Upewnij się, że nie wkurzasz barmana 😉
- Dowiedz się dlaczego w dobrym pubie nie podadzą ci piwa w zmrożonej szklance …
- … oraz czemu barman płucze szkło przed nalaniem do niego piwa.