Tradycyjne piwa belgijskie – Dubbel, Tripel i Quadrupel
Dubbel, Tripel i Quadrupel to trio stylów, pochodzących z Belgii, mających długą tradycję warzenia, będących rozpoznawalnymi na całym świecie, ale przez wielu określanych jako nudne. Czy w piwnej rewolucji jest miejsce na tradycyjne style? Czy dla piwowarów posiadanie tych trzech stylów w portfolio, może być powodem do dumy?
Piwa belgijskie na polskim rynku
Belgijskie piwa były obecne na polskim rynku na długo przed piwną rewolucją, zapoczątkowaną w 2011 roku przez Browar Pinta. Duże sieci handlowe zawsze posiadały w swojej ofercie piwa pochodzące z Belgii, a na sklepowych półkach często gościły marki takie jak Duvel, Chimay, Achel, Westmalle. Leffe czy Rochefort.
W ramach piwnej rewolucji pierwotną ideą części browarów była specjalizacja w produkcji piw belgijskich – w tę grupę stylów celowały m.in. Artezan czy Szałpiw, ale sytuacja rynkowa szybko zweryfikowała te plany. Nie zmieniło to obecności piw belgijskich w sklepach czy pubach. Okazało się jednak, że importowane z Belgii piwa cieszyły się większą renomą, a konsumenci byli bardziej zainteresowani mocno chmielonymi India Pale Ale, niż nowymi interpretacjami znanych już stylów.
Jednym z pierwszych polskich piw rzemieślniczych w belgijskim stylu był Dubbel z browaru Artezan, który pojawił się na rynku w 2012 roku. Dwa lata później domowy Dubbel autorstwa Czesława Dziełaka stał się Grand Championem festiwalu Birofilia 2014 i w grudniu tego samego roku komercyjna warka z browaru w Cieszynie pojawiła się w ogólnopolskiej dystrybucji. Z kolei w 2019 roku Browar Zamkowy Cieszyn uwarzył Dubbla według receptury utytułowanego piwowara domowego Janusza Svacha.
Wzrost popularności i dostępności belgijskich stylów w wykonaniu rodzimego browaru można przypisać serii Komes stworzonej przez browar Fortuna. W ramach serii Komes pojawiły się piwa takie jak: Podwójny Ciemny, Potrójny Złoty i Poczwórny Bursztynowy, które nadal są szeroko dostępne w różnych sieciach handlowych.
Spośród wszystkich belgijskich stylów, szczególnie Quadrupel cieszy się zainteresowaniem polskich browarów, które wprowadzają go do swojej oferty. Quadrupla warzyły browary takie jak: Piwowarownia, Alternatywa, Recraft, Palatum, Zakładowy, Osowa Góra czy Trzech Kumpli, który pod koniec 2019 roku wpisał w potfolio całe belgijskie trio – Dubbla, Tripla i Quadrupla.
Najbardziej znanym polskim Quadruplem jest Buba Extreme z browaru Szałpiw, które pojawiło się w 2016 roku. Było to pierwsze polskie wymrażane piwo, dodatkowo leżakowane w dębowych beczkach i dostępne w 3 wersjach: Whisky Barrel Aged, Calvados Barrel Aged i Cognac Barrel Aged.
Piwa belgijskie takie jak Dubbel, Tripel i Quadrupel stanowią obecnie około 1% premierowych piw w skali roku. Proporcje pomiędzy nimi różnią się w zależności od panujących trendów – w latach 2014-2015 piwowarzy szczególną uwagę poświęcali Dubblowi, od 2016 roku dominującym stylem stał się Quadrupel, który w 2017 i 2019 roku ponownie zamienił się 1. miejscem z Dubblem.
Quintupel – co to takiego?
Nowością na polskim rynku stał się nowy styl – Quintupel, opracowany przez Krzysztofa „Jozefika” Juszczaka z Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy, który swoją domową recepturę wprowadził do oferty dużego browaru rzemieślniczego. Quintupel ma wyższy od Quadrupla ekstrakt, a także wyższą zawartość alkoholu, a dodatkowo jest leżakowany w beczkach po różnych alkoholach i na stałe wpisał się w ofertę browaru z Piotrkowa Trybunalskiego.
Dubbel, Tripel i Quadrupel są w większości warzone przez większe browary rzemieślnicze i regionalne, ale wśród konsumentów nie cieszą się zainteresowaniem takim, jak style wpisujące się w nurt piwnej rewolucji. Niemniej są one wyznacznikiem doświadczenia piwowara, a co szczególnie cieszy – w ostatnich latach jakość polskich piw rzemieślniczych w belgijskich stylach stale wzrasta. Wciąż jednak pozostają niszową grupą stylów, głównie ze względu na dużą obecność piw importowanych prosto z Belgii oraz konkurencyjność nowofalowych stylów oferujących dużo intensywniejsze doznania smakowe.
Chcecie więcej?
- Jak w 2019 roku wyglądał rynek piw bezalkoholowych?
- Ile piw wymrażanych wyprodukowały polskie browary w latach 2016-2019?
- Jak się ma w Polsce lager?